Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu

Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu

Kripto para dünyasında yeni bir gelişme var. Buna nazaran Franklin Templeton Bitcoin ETF yarışına katılmış durumda. SEC spot ETF başvurusunu aldı. Bakalım ayrıntılarda neler var.

Franklin Templeton’dan Bitcoin Spot ETF için teklif

Yakın tarihli bir gelişmeye nazaran, klâsik finans devi Franklin Templeton bir Bitcoin Spot ETF (Borsa Yatırım Fonu) için yarışa girdi. Teklif kıymetli. Zira şirket 1,53 trilyon doları yöneten bir şirket. Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), yatırım firmasının başvurusunu aldı. Ayrıyeten bu durum kripto para ünitesi alanında yerleşik finansal oyuncuların artan ilgisinde bir öteki değerli hamleyi işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu 1

BlackRock ve Coinbase’in iştirakiyle benzerlikler kelam konusu. Buna nazaran Franklin Templeton’ın yaklaşımı, BlackRock ve Spot Bitcoin ETF’ler için SEC onayı arayan öteki firmaların yaklaşımına benziyor. Ünlü bir kripto para borsası olan Coinbase, önerilen ETF için saklama vazifelisi olarak hizmet verecek. Bu paydaşlık Spot piyasası bilgi paylaşım muahedesi ile uyumlu.

Franklin Templeton, Bitcoin ETF müracaat sahiplerinin saygın listesine katıldı

Franklin Templeton, idaresindeki 1,53 trilyon dolarlık varlık ile memleketler arası finans dünyasının önde gelen isimlerinden biri. Bitcoin Spot ETF arenasına girişi, Bitcoin’in klasik finans piyasalarında artan cazibesinin altını çiziyor. Fakat farklı bir durumun olduğu da gündemde. Buna nazaran bu ETF’yi başkalarından ayıran nedir? sorusu karşımıza çıkıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu 2

Önerilen ETF, gerçek Bitcoin varlıklarına dayalı olarak pay ihraç etmeyi amaçlayan bir Bitcoin Spot ETF olarak sınıflandırılmıştır. Coinbase’in bir nezaret sorumlusu ve spot piyasa bilgi sağlayıcısı olarak rolü var. Ayrıyeten SEC’in bu tıp eserler için evvelki değerlendirmeleriyle uyumlu.

Onaylanma bahtı var mı?

Uzmanlar bu eserin onaylanma bahtının %70 olduğunu kestirim ediyor. Lakin bu kestirimler kesin değil spekülatif. Son karar SEC’e ilişkin olacak. Lakin Bitcoin için olumlu tesirleri elbette olacak. Franklin Templeton’ın başvurusu Bitcoin için kıymetli bir kilometre taşına işaret ediyor. Ayrıyeten piyasadaki zorluklara karşın ilgi odağı olma pozisyonunu yine teyit ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Trilyon Dolarları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu 3

Bitcoin BTC’nin 26.000 doları aşan son fiyat toparlanması kısmen bu haberden etkilenmiş olabilir. Kripto para topluluğu SEC’in Ekim ayı ortasında alacağı ve öbür Bitcoin Spot ETF’leri için de geçerli olacak kararını merakla bekliyor. Bitcoin’in New York finansının üst kademelerindeki varlığı dikkat çekiyor. Öbür taraftan btcpiyasasi.com olarak baktığımızda yalnızca birkaç ay öncesine kıyasla bile dikkate bedel bir dönüşüme işaret ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap