Sıcak Gelişme: Thodex Kurucusuna ve Sanıklara Ceza Yağdı!

Sıcak Gelişme: Thodex Kurucusuna ve Sanıklara Ceza Yağdı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: Thodex Kurucusuna ve Sanıklara Ceza Yağdı!

Bugün Türk kripto piyasası, dolandırıcılık konusunda akıllar birinci gelen olayın sorumlularının davasını takip etti. Kripto para borsası Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in yargılandığı dolandırıcılık davasında mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme, Thodex dolandırıcılık sanıklarına ceza yağdırdı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto borsası Thodex üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayına ait dava bugün görüldü. Hatırlayacağınız üzere Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, dolandırıcılık olayının ortaya çıkmasının akabinde yurt dışına kaçmıştı. Lakin, Arnavutluk Adalet Bakanlığınca iadesinin akabinde, yetkililer Türkiye’ye getirdi ve mahkeme tutukladı.

Kripto borsası Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılamasına bugün devam edildi. Şahısların dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle yargılandığı davada cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı. Bunun akabinde mahkeme heyeti, Faruk Fatih Özer’i ve sanıkları toplmada 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırdı. Bu ortada mahkeme duruşmada, 4 sanığın ise tahliyesine karar verdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: Thodex Kurucusuna ve Sanıklara Ceza Yağdı! 1

Mahkeme, Thodex davasının sanıklarını çeşitli cürümlerden hatalı buldu

Bugünkü duruşma yaklaşık 11 saat sürdü. Mahkeme heyeti, savcının mütalaasının akabinde kararını açıkladı. Karara nazaran mahkeme, tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, İnanç Özer ve Serap Özer’in, “nitelikli dolandırıcılık”, “örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak” ve “mal varlığı pahalarını aklama” suçlamalarından hatalı budu. Bu kapsamda sanıklara toplamda 11 bin 190 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

Bu ortada mahkeme ayrıyeten, bir mağdur tarafından de 3 sanık hakkında ek ceza verdi. Bu doğrultuda, sanıklar Faruk Fatih Özer, İnanç Özer ve Serap Özer hakkında “bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık” cürmünden da başka ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün mahpus ve 135 milyon lira isimli para cezasına hükmetti. Bununla birlikte mahkeme, “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasından 16 sanık hakkında kanıt yetersizliği nedeniyle beraat kararı verdi. Son olarak mahkeme, tutuklu Thodex sanıklarından 4’ünün tahliyesine karar verdi. Öbür sanıklar hakkında ise değişen oranlarda mahpus cezalarına hükmetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: Thodex Kurucusuna ve Sanıklara Ceza Yağdı! 2

Dolandırıcılık olayında toplam ziyan yaklaşık 258 milyon TL

Savcılık mütalaasında Thodex sanıklarının kripto para borsasını dolandırıcılık yapmak emeliyle kurduklarını ileri sürdü. Bu doğrultuda, en başından beri Faruk Fatih Özer ve ortaklarının dolandırıcılık kastıyla hareket ettikleri belirtti. Savcı, sanıkların mağdurlara gerçekte var olmayan, fiktif varlıkları satmış üzere gösterdiklerini vurguladı. Bu bağlamda mütalaada, sanıkların 2.027 mağdura toplamda 257.862.432 TL ziyan verdiği tespitine yer verdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap