Sıcak Gelişme: SEC’ten Bu Kripto Para Şirketine Suçlama!

Sıcak Gelişme: SEC’ten Bu Kripto Para Şirketine Suçlama!

Paylaş
BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: SEC’ten Bu Kripto Para Şirketine Suçlama!

SEC, FinTech Titan’ı yanlış reklamlar ve uyumluluk eksiklikleri nedeniyle suçluyor. Aldatıcı kripto para performans ölçümleri 850 bin dolar ceza ve uzlaşmaya yol açtı. Titan Küresel Capital Management’a karşı açılan dava, ABD düzenleyici kurumunun 2020 revize pazarlama kuralı kapsamında açılan birinci dava olma özelliğini taşıyor.

SEC, Titan’ı ‘yanıltıcı bilgiler’ nedeniyle suçluyor!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), New York merkezli FinTech yatırım danışmanı Titan Küresel Capital Management USA LLC’ye (Titan), reklamlarında varsayımsal performans ölçümlerini yanlış beyan ettiği ve birden fazla ahenk kusuru yaptığı için suçlamada bulundu. SEC’in savına nazaran Titan, Ağustos 2021 ile Ekim 2022 ortasında, reklamlarında aldatıcı bilgiler kullandı. Ayrıyeten, Titan Crypto stratejisi için % 2.700’e varan varsayımsal “yıllıklandırılmış” performans sonuçlarını tanıttı.

Ancak SEC, Titan’ın reklamlarında çok kıymetli bilgilerin atlandığını ortaya çıkardı. Daha da değerlisi, varsayımsal performans kestirimleri yanlış bir halde stratejinin birinci üç haftadaki performansının yıl boyunca devam edeceğini varsayıyordu. Dahası, Titan’ın reklamları, firma gerekli siyaset ve prosedürleri benimsemediği yahut maddede belirtilen adımları atmadığı için SEC’in Aralık 2020’de değiştirilen pazarlama kuralını ihlal etti.

Kripto para şirketinin ahenk yanlışları ve aldatıcı açıklamalar

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC’e nazaran, New York merkezli firma, SEC’in Aralık 2020’de değiştirilen pazarlama kuralını ihlal etti. Şirket, web sitesinde “varsayımsal performansa” dayanan aldatıcı savlara yer verdi. Bu, kelam konusu kural kapsamında yapılan birinci suçlama olayı oldu. SEC kıdemli icra memuru Osman Nawaz yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Komisyon, pazarlama kuralını, varsayımsal performans ölçütlerinin kullanılmasına müsaade verecek halde değiştirdi. Lakin sırf danışmanların dolandırıcılığı önlemek için makul formda tasarlanmış gerekliliklere uyması durumunda. […] Bu aksiyon, tüm danışmanların uyumluluğu sağlamaları için bir ikaz niteliğindedir.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: SEC’ten Bu Kripto Para Şirketine Suçlama! 1

Titan, üç haftalık bilgilere dayanan performansın, Ağustos 2021’de piyasaya sürülen Titan Crypto eserinde %2.700’e varan getiri sağlayabileceğini tez etti. SEC, firmanın ayrıyeten kripto para saklama ve başka siyasetler hakkında net olmayan beyanlarda bulunduğunu söylüyor. Ayrıyeten, Ekim 2022’ye kadar olan periyotta çalışan ticareti konusunda uygun siyasetleri benimsemediğini kaydediyor

Titan, suçlamaları kabul ediyor ve uzlaşmaya çalışıyor

Titan, SEC’in tescil ettiği bir şirket. Ayrıyeten, Finans Sanayisi Düzenleme Kurumu’nun bir üyesi. Firma, SEC bulgularını kabul yahut reddetmeksizin SEC kararını kabul etmeden evvel birtakım problemleri bildirdiğini ve soruşturmacılar ile işbirliği yaptığını söylüyor. Bu ortada, SEC kararı 192.454 dolar fiyatında haksız yararların faiziyle birlikte geri ödenmesini içeriyor. Ayrıyeten, etkilenen müşterilere dağıtmak üzere 850.000 dolar fiyatında bir para cezasını öngörüyor. Bir kripto para avukatı olan Justin Browder, bahse ait olarak şu açıklamayı yapıyor:

SEC’in Titan’a karşı açtığı dava, olumlu bir formda kayıt yaptırmış ve düzenlemeye tabi olanlar da dahil olmak üzere tüm kripto piyasası iştirakçilerine yönelik yaptırım odağının devam ettiğini gösteriyor

SEC, kripto yatırım danışmanları için daha sıkı bir yaptırımı düzenleyici bir amaç haline getirdi. Yeni odak noktasını Şubat ayında İnceleme Bölümü’nden yapılan bir açıklamayla duyurdu. Ayrıyeten, kripto para ünitesi firmalarını olumsuz etkilemesi beklenen saklama kurallarında değişiklikler önerdi. Titan mevzu hakkında şu açıklamayı yaptı:

SEC’in soruşturmasıyla tam olarak işbirliği yaptık ve bu meselelerin tahliline ulaşmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. SEC Kararı, Titan’ın Temmuz 2022’den bu yana yeni bir Baş Hukuk ve Baş Ahenk Vazifelisi ve ek hukuk ve ahenk işçisi işe almak da dahil olmak üzere işbirliği ve uygunlaştırma gayretlerini kabul ediyor. Titan, ahenk programını oluşturmak ve geliştirmek için kıymetli yatırımlar yapmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap