Sıcak Gelişme: SEC Bu Bitcoin Borsasını Yasadışı İlan Etti!

Sıcak Gelişme: SEC Bu Bitcoin Borsasını Yasadışı İlan Etti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Bu Bitcoin Borsasını Yasadışı İlan Etti!

Nijerya Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Binance’in Nijerya’daki faaliyetlerinin yasadışılığı konusundaki tavrını bir defa daha teyit etti. SEC, 28 Temmuz’da yayınladığı yeni bir genelgede, tüm kripto platform sağlayıcılarına Nijerya vatandaşlarını ilgilendiren tüm ticari faaliyetleri derhal durdurmalarını emretti. Kurul, Nijerya halkını Bitcoin ve altcoin ticareti yapmaya teşvik etmek için kullanılan platform olarak Binance’in resmi web sitesinden bilhassa bahsetti. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsası için ikaz geldi

SEC bu mevzuyu birinci defa ele almıyor. Haziran 2023’te Komite, Binance Nigeria Limited’i yasadışılığı konusunda uyarmış, Binance de buna cevap vererek şirketin kelam konusu platformla hiçbir ilgisi olmadığını açıklamıştı. Bununla birlikte, SEC’in son bildirimi duruşunu yineliyor ve Binance’in Nijerya’daki faaliyetlerinin ne kayıtlı ne de düzenlenmiş olduğu konusunda uyarıyor ve bu da onları yasadışı hale getiriyor. SEC, yatırımcıları korumakla vazifeli bir düzenleyici kurum olarak rolünü vurguladı ve Nijerya halkına bu tıp yatırımlarla bağlı yüksek risk düzeyi nedeniyle kripto varlıklara yatırım yapmamalarını şiddetle tavsiye etti. Kripto para piyasasının değişken yapısı değerli kayıplara yol açabilir ve yatırımcılar kripto ticaretine dahil olmadan evvel dikkatli olmalı ve kapsamlı bir araştırma yapmalıdır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Bu Bitcoin Borsasını Yasadışı İlan Etti! 1

SEC, genelgesinin bir kesimi olarak, Nijeryalı yatırımcılara talepte bulunan tüm platform sağlayıcılarını bu çeşit faaliyetleri derhal durdurmaya yönlendirdi. Bu direktife uyulmaması, bu operatörlere ve ilgili platformlara karşı daha fazla düzenleyici harekete yol açabilir. Yatırım yapan halkın, SEC tarafından tescil edilmemiş yahut düzenlenmemiş kuruluşlarla etkileşime girmenin sonuçlarını anlaması çok değerlidir. Düzenlenmemiş platformlara yatırım yapmak, rastgele bir dolandırıcılık faaliyeti yahut yatırım aksilikleri durumunda yasal müdafaaların ve müracaat yollarının olmaması da dahil olmak üzere değerli riskler taşır.

SEC, kripto para üniteleri için rehberlik sağlıyor

SEC ayrıyeten, kripto para üniteleri ve bunların düzenlenmesi ile ilgili mevzularda ek rehberlik sağlamak için Nijerya’daki öteki düzenleyici kurumlarla işbirliği yapma kelamı verdi. Bu yaklaşım, yatırımcıları koruyan ve ülkedeki finansal istikrarı sürdüren kapsamlı bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, çeşitli yargı alanlarındaki düzenleyicilerin incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Nijerya SEC’in bu son direktifi, global finans otoriteleri ortasında düzenlenmemiş kripto ticaretiyle alakalı potansiyel riskler konusunda artan bir kaygıyı yansıtıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Bu Bitcoin Borsasını Yasadışı İlan Etti! 2

Sonuç olarak, Nijerya Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, Binance’in Nijerya’daki faaliyetlerini kesin olarak yasadışı ilan etti ve tüm kripto platform sağlayıcılarına Nijeryalı yatırımcılara yönelik her türlü talebi durdurma talimatı verdi. SEC’in ana önceliği yatırımcının korunmasıdır ve halka kripto varlıklarla uğraşırken dikkatli olmalarını ve kayıtsız yahut nizamlı kuruluşlarla çalışmaktan kaçınmalarını şiddetle tavsiye eder.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap