Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Atılım Yaptı!

Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Atılım Yaptı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Atılım Yaptı!

Düzenleyici kurum, bir ABD mahkemesinden dev kripto borsası Binance için yeni taleplerde bulundu. Bu doğrultuda SEC, mahkemeden söz alma, teftiş ve borsadan haberleşme taleplerine yönelik itirazlarını reddetmesini istedi.

SEC, Binance üzerindeki baskısını artıyor!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Pazartesi günü yaptığı bir müracaatla sert çıkış yaptı. SEC, DC mahkemesini Binance US’ye yönelik bir incelemeyi onaylamaya çağırdı. Ayrıyeten, firmanın devam eden yasal süreçlerde düzenleyicinin talep ettiği dokümanları iletmediği istikametindeki evvelki suçlamaları ikiye katladı.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Haziran ayında SEC, Binance.US, borsanın global ana şirketi Binance Holdings ve kurucusu Changpeng Zhao’ya (CZ) lisanssız bir menkul değerler borsası işlettikleri teziyle dava açtı. Bugünkü evrakta SEC, şu ana kadar davayla ilgili bulgularının “acil bir teftiş ihtiyacını” gösterdiği belirtiyor. Ayrıyeten, düzenleyici kurum Binance’in saklama platformu Ceffu’yu kullanmasıyla ilgili telaşlarını yineliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Atılım Yaptı! 1

Düzenleyici kurum ikna olmadı

SEC, bu yılın başlarında Binance Custody’den yine markalaşan Ceffu’nun Binance.US’ye de hizmet veriyor olabileceğini ve bu nedenle ABD müşteri fonlarını, bunu yapmamaya yönelik evvelki bir muahedeyi ihlal ederek ülke dışına kaydırmak için kullanıldığını ileri sürüyor. Müracaatta SEC, muahedenin, Binance.US’nin holding şirketi BAM Trading Services’in SEC’i müşterilerinin varlıklarını denetim ettiğine ikna edememesi nedeniyle yaptığını belirtiyor. Düzenleyici kurum, bahse ait olarak şu konunun altını çiziyor:

Bu tıp sonuçlar, BAM’ın kendi evrakları ve kıssasını yanlışsız tutamaması nedeniyle zayıfladı. Aslında BAM müşterilerinin varlıkları üzerinde münhasır denetim uyguladığını kanıtlamadı.

SEC, belgede BAM’ın Ceffu ile ilgili “gelişen” açıklamalarına atıf yapıyor. Bu bağlamda, “SEC, BAM’ı kendisine cüzdan saklama yazılımı ve ilgili hizmetleri sağlayan rastgele bir kuruluşla ilgili doküman ve irtibatları üretmeye zorlayan bir buyruk istiyor” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Atılım Yaptı! 2

SEC Binance borsasının açıklamalarını tutarsız buluyor

Düzenleyici kurum ayrıyeten şirketi “temel gerçekler hakkında tutarsız beyanlarda bulunmakla suçluyor. Ayrıyeten SEC, borsanın kolay doküman ve bilgi taleplerini bile karşılamadığını söylüyor. Dahası, Binance’ın müşteri varlıklarının saklanmasıyla ilgili ‘titrek’ savlarını destekleyecek tüm bilgi kategorilerinde taş kesildiğini söylüyor.

SEC, Zhao’yu “kendisini rastgele bir mahkemenin yargı yetkisi dışında gören bir kişi” olarak nitelendiriyor. Bu yüzden, mahkemeden Binance’in “ilgisizlik, önyargı ve yük konusundaki gönülsüz iddialarını” reddetmesini talep ediyor. Ayrıyeten, bunun yerine borsayı düzenleyicinin talep ettiği tabirleri, irtibatları ve öbür bilgileri sağlamaya zorlamasını istiyor. Bu ortada Ceffu, “tamamen bağımsız bir üçüncü taraf teknoloji hizmet sağlayıcısı” olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, Binance borsasının bir modülü olmadığını kaydediyor. Lakin kripto borsasıyla olan bağlarının biraz meçhul kaldığını belirtiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap