Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor

Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor

İlgi alımlı bir atılımla Rusya, gelişen yasal çerçevesi içinde Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşların (DAO‘lar) yasallaştırılmasını ve düzenlenmesini faal olarak araştırıyor. Gaye, mahallî Dijital Finansal Varlıklar (DFA) piyasasında likiditeyi ve büyümeyi teşvik etmek.

Rusya kripto alanına yaklaşımıyla dikkat çekiyor

Rusya Maliye Bakanlığı Mali Siyaset Dairesi Yöneticisi Ivan Chebeskov mevzuyla ilgili açıklama yapıyor.  Crypto Summit 2023 sırasında bu teşebbüsle ilgili bilgi veriyor. Rusya’yı etkileyen memleketler arası yaptırımların art planına karşın hareket ediyor. Buna nazaran ülke DAO’lar aracılığıyla merkezi olmayan bir finansal paradigmayı benimsemeye odaklanıyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor 1

DAO’lar ya da Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar, merkezi olmayan finansın (DeFi) kalbinde yer alıyor. Bu kuruluşlar, çeşitli finansal faaliyetleri özerk bir biçimde yönetmek için hareket ediyor. Buna nazaran blockchain teknolojisinden ve akıllı mukavelelerden yararlanıyor. Öteki taraftan merkezi denetim olmadan faal bir halde çalışıyor. DeFi DAO’ların kapsamı borç verme, varlık borsaları, depolama, stake etme ve daha fazlasını içeriyor.

Yaptırımlardan kaçmak

Rusya bu hamleyi, bilhassa mevcut yaptırımlar karşısında, finansal piyasalarını canlandırmak ve likiditeyi artırmak için bir araç olarak görüyor. Ivan Chebeskov, DFA’lar ile merkezi olmayan finans ortasındaki boşluğu doldurmanın ehemmiyetini vurguluyor:

“DFA’ların geliştirilmesini etkin olarak savunuyoruz. Lakin DFA’ların tek başına ‘kalkmayacağını’ biliyoruz. Merkezi olmayan finanstaki (DeFi) mevcut likiditeyi kullanmak için DFA’lar ile merkezi olmayan finans dünyası ortasında bir irtibata gereksinimimiz var.”

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor 2

Rusya ve DFA yolculuğu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in liderliğinde 2020 yılında DFA tasarısının yasalaşmasından bu yana Rusya değerli adımlar atıyor. Buna nazaran yatırımcıları dijital finansal varlıklar bölümüne çekmek için çabalıyor. Şu an itibariyle, Rusya Merkez Bankası aracılığıyla sadece on platform kayıt altında. Ayrıyeten bu durum yavaş bir başlangıca işaret ediyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor 3

DeFi DAO’ların potansiyel yasallaşması, ülkedeki DFA pazarının büyümesini hızlandırabilecek bir katalizör olarak görülüyor. Chebeskov’a nazaran hem DFA’ların hem de genel olarak merkezi olmayan finansın daha etkin bir halde gelişebilmesi için DAO’nun yasallaştırılması gerekiyor.

Benzersiz Rus yaklaşımı

Özellikle, DAO’ları barındırmak için yeni tanımlar ve düzenlemeler gerektiren birtakım ülkelerin bilakis ülkede durum farklı. Rusya mevcut yasal çerçevesinin kıymetli değişiklikler olmadan bu varlıkları barındırabileceği kanısında. Chebeskov, yasallaşmanın akabinde DAO‘ların gelişeceğini söz ediyor. Ayrıyeten ülkenin gelişen finansal ortamına katkıda bulunacağı konusunda optimist olduğunu tabir ediyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Rusya Kripto Alanında Dev Adımı Atıyor 4

Jeopolitik tansiyonlar nedeniyle Rusya’ya uygulanan milletlerarası yaptırımlar var. Buna nazaran ülke ve yatırımcıları bu kısıtlamalardan kaçınmak için esneklik ve yenilikçilik gösterdiler. Kripto para, mahallî yatırımcıların yaptırımlardan kaçınması için potansiyel bir araç olarak ortaya çıktı. Öbür taraftan Rusya’nın memleketler arası ticaret için kriptoyu yasallaştırmayı düşündüğüne dair söylentiler de var. Bütün bunlar btcpiyasasi.com olarak baktığımızda ülkenin bu güçlü zamanlardaki ahenk yeteneğini yansıtacak biçimde su yüzüne çıktı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap