Sıcak Gelişme: İngiltere, Bu Kripto Şirketlerini Uyardı! Tarih Verdi

Sıcak Gelişme: İngiltere, Bu Kripto Şirketlerini Uyardı! Tarih Verdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: İngiltere, Bu Kripto Şirketlerini Uyardı! Tarih Verdi

İngiltere’nin Finansal Kontrol Kurumu FCA, kripto şirketleri için yeni bir ikazda bulundu. 8 Ekim’den itibaren geçerli olacak yeni düzenlemelere uymayan şirketleri ağır yaptırımlar bekliyor. Detaylar şu şekilde…

İngiltere’den kripto şirketlerine sert düzenleme uyarısı

İngiltere’nin Finansal Kontrol Kurumu (FCA), yaklaşan finansal düzenlemelerle ilgili olarak kayıtsız kripto şirketlerinin gösterdiği “ilgisizlikten” rahatsız. FCA tarafından yapılan son anket, 150’den fazla firma ortasından yalnızca 24’ünün karşılık verdiğini ortaya koydu. Bilhassa İngiltere müşterilerine hizmet veren yurtdışı kripto işletmeleri bu tepkisizlikte öne çıkıyor.

FCA, Perşembe günü yayımladığı mektupta, “Bu ilgisizlik, kayıtsız şirketlerin yeni düzenlemeye ahenk konusundaki hazırlıkları hakkında önemli telaşlarımız olduğunu gösteriyor” dedi. 8 Ekim’den itibaren, İngiliz tüketicilere pazarlama yapan tüm kripto para firmaları, İngiltere’nin finansal tanıtım standartlarına uymak zorunda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: İngiltere, Bu Kripto Şirketlerini Uyardı! Tarih Verdi 1

Yeni düzenlemeler neleri kapsıyor?

Yeni düzenlemeler, web siteleri, toplumsal medya ve reklamlar dahil çeşitli medya üzerinden coin/token tanıtımlarını kapsıyor. Bu kurallara uymak için, kayıtsız kripto firmalarının tanıtımlarının FCA tarafından yetkili biri tarafından onaylanması gerekiyor.

FCA’nın rehberliği, uyumluluk için gerekli adımları açıklıyor. Birebir vakitte uyumsuz kuruluşlara karşı muhtemel aksiyonları belirtiyor. Ayrıyeten rehberde, finansal tanıtımlar olarak uyumsuz coin/token memleri hakkında bir kısım de yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: İngiltere, Bu Kripto Şirketlerini Uyardı! Tarih Verdi 2

Bu kuralları ihmal edenler ağır sonuçlarla karşılayacak. Bilhassa, İngiltere’nin Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kanunu’nun 21. unsurunu ihlal edebilirler. Bu tıp ihlaller, en fazla iki yıl mahpus, sınırsız para cezası yada ikisiyle sonuçlanacak.

Aracı kuruluşlar için uyarılar

Bu ortada, FCA’nın uyarısı yalnızca kripto firmalarını kapsamıyor. Kayıtsız coin/token’leri destekleyen işletmeler de ihtar aldı. Ayrıyeten toplumsal ağlar, uygulama mağazaları, arama motorları ve ödeme işletmeleri de bu ihtara dahil. Aracıların, İngiliz tüketicilere yasadışı tanıtımlarla amaç alan firmaları onaylama tehlikelerini tanıması gerekiyor.

Ayrıca, FCA’nın mektubu, Hata Gelirleri Yasası 2002 altındaki İngiltere işletmelerinin yükümlülüklerini vurguluyor. Düzenleyici, “Kayıtsız kripto varlık firmalarını destekleyen işletmelerin POCA altında para aklama kabahatleri sürece riski altında olabileceğinden kaygı ediyoruz” dedi. Ortacılar, yasadışı tanıtımların hostinginden elde edilen fiyatlarla cürüm geliriyle bilinçsizce ilgileniyor olabilirler.

FCA, kripto şirketlerinin pazarlama konusunda uyabilecekleri dört “yasal yol” sunuyor

FCA ayrıyeten, kripto para reklamlarında uyulması gereken dört yasal yol belirledi. Bu yolların kapsamında web sitesi, toplumsal medya gönderileri ve reklamcılık üzere tanıtımlar bulunmaktadır. Özetle, yasal metinden derlenen detaylar şu biçimde:

  • İkinci yol, tanıtımı yetkisiz bir kişi tarafından iletilmesini fakat bir yetkili kişi tarafından onaylatmayı içeriyor. Bu ‘yetkili kişi’, Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kanunu (FSMA) 2000 kapsamında regüle bir faaliyeti gerçekleştirmeye yetkili olan rastgele bir kuruluş ya da birey olabilir
  • Üçüncü yol, tanıtımın İngiltere para aklama düzenlemesine kayıtlı bir kripto firması aracılığıyla iletilmesini içeriyor. Son olarak, dördüncü yol, kripto firmasının FSMA’nın Finansal Tanıtım Siparişi tarafından sağlanan muafiyeti uygulamasını gerektiriyor.
  • Bu dört yasal yol, kripto şirketlerini kontrol zorluklarına tahlil getirme gayesini taşıyor. FCA’nın bu adımı, kripto dalındaki düzenlemelerin giderek arttığı bir devirde, kesime daha fazla şeffaflık ve itimat getirme gayreti olarak bedellendiriliyor. Btcpiyasasi.com olarak ülkenin ay başında kripto kullanıcıları için hazırladığı ihtar metnine bu yazıda yer verdik.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap