Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti

Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti

Paylaş
BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti

Kripto para dünyasında sıcak bir gelişme var. Avustralya senatosu dijital varlıklar yasa tasarısını reddetti. Ayrıyeten bölüme istişare daveti yaptı. Ayrıntılara bakalım.

Senato komitesi kripto para yasa tasarısını reddetti

Avustralya Senatosu İktisat Mevzuatı Komitesi, muhalefet senatörü Andrew Bragg tarafından önerilen “Dijital Varlıklar (Piyasa Düzenleme) Yasa Tasarısı 2023″ü reddetti. Bunun yerine, hükümetin kripto para üniteleri için uygun düzenlemeler geliştirmek üzere kesimle daha fazla istişarede bulunmasını tavsiye etti.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti 1

Komitenin kararı, Yeni Güney Galler’i temsil eden Senatör Bragg’in tenkitlerine yol açtı. Bragg, Personel Partisi hükümetini kripto düzenlemesini geciktirmekle suçluyor. Ayrıyeten “kripto para düzenlemesini yavaş şeride koyduklarını” belirtiyor.

Netlik eksikliğine ait endişeler

Komitenin raporunda, tasarının detay ve katılıktan mahrum olmasına ait tasalar lisana getirildi. Önerilen kripto para mevzuatının milletlerarası düzenleyici standartlarla uyumlu olmadığı vurgular ortasında. Ayrıyeten bunun da düzenleyici arbitraj ve kesim üzerindeki potansiyel olumsuz tesirlere ait kaygıları artırdığı kaydedildi.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti 2

Diğer taraftan Başbakan Anthony Albanese’nin Şubat ayında Hazine aracılığıyla bir token haritalama istişare dokümanı sunmasının, 2023 ortasına kadar kripto para hizmet sağlayıcıları için bir lisanslama ve saklama çerçevesini özetleyen müteakip bir istişare dokümanına yol açması bekleniyordu. Fakat bu süreç şimdi gerçekleşmedi.

Hayal kırıklığına yol açıyor

Blockchain Avustralya Lideri ve Dijital Varlıklar Avukatı Michael Bacina, hayal kırıklığını lisana getiriyor. Buna nazaran, kripto saklama ve lisanslama konusunda süratli bir Hazine istişaresine duyulan muhtaçlığı vurguladı. Bu istişarenin, Senato Komitesi’nin tasarıyı incelemesi sırasında yapılan sanayi sunumlarından yararlanabileceğini öne sürüyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti 3

Bu ortada Avustralya Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi (CBDC) için potansiyel kullanım durumlarını araştırmak üzere bir pilot test başlattı. Lakin, geçen ay Avustralya’da bir CBDC ile ilgili rastgele bir kararın muhtemelen birkaç yıl uzakta olduğu sonucuna vardı.

Kripto para dünyası için tarihi olarak ölçülü tutum

Tarihsel olarak Avustralya, kripto para düzenlemelerine nispeten ölçülü bir yaklaşım sergilemiştir. Bununla birlikte, tüketicinin korunması ve piyasa bütünlüğüne odaklanan daha sıkı düzenlemeler için davette bulunan sesler giderek artıyor. Dijital varlıklar tasarısının reddedilmesi, Avustralya’nın dijital varlıklar konusundaki gelecekteki duruşu hakkında soru işaretleri yaratıyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme! Bu Ülke Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetti 4

Hükümet daha kapsamlı bir düzenleyici çerçeve için yapılan davetlere kulak verecek mi? Yoksa kripto sanayisi gri bir alanda faaliyet göstermeye devam mı edecek? Bunu yalnızca vakit gösterecek. Lakin btcpiyasasi.com olarak baktığımızda net olan bir şey var. O da gecikmenin hem yatırımcılar hem de Avustralya’daki kripto para piyasası için kapsamlı tesirleri olabileceği.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap