Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış

Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış

Paylaş
BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış

Önde gelen bir Rus kripto para karıştırıcısı olan Tornado Cash’in iki kurucusu için haber var. Buna nazaran 1 milyar doların üzerinde yasadışı fon aklamakla suçlanıyorlar. Kısa mühlet evvel açıklanan iddianamede Roman Storm ve Roman Semenov’un yaptırımları ihlal ettikleri belirtiliyor. Ayrıyeten Tornado Cash aracılığıyla kara para akladıkları sav ediliyor. Bu platform, yaptırım altındaki Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı kümesi olan Lazarus Group için yüz milyonlarca doları yönetim etmekle suçlanıyor.

Suçlamalar ve tutuklamalar

Storm ve Semenov’a yöneltilen suçlamalar ortasında kara para aklamak için komplo kurmak var. Ayrıyeten yaptırım ihlalleri ve ruhsatsız para aktarma işi yürütmeyi de kapsıyor. Adalet Bakanlığı tarafından da teyit edildiği üzere Storm Çarşamba günü Washington eyaletinde yakalandı. Rus vatandaşı olan Semenov ise hala özgür. Bu iddianamede ismi geçmeyen üçüncü bir kurucu ortak olan Alexey Pertsev için de ayrıntı var. Kripto para karıştırıcısı Tornado Cash‘teki rolü nedeniyle Amsterdam’da başka bir davayla karşı karşıya.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış 1

Bazı bireyler tarafından kripto para dünyasında yasal saklılık müdafaası için sıklıkla kullanılan Tornado Cash, kullanıcıların kripto süreçlerini anonimleştirmelerine imkan tanıyor. Bununla birlikte, Axie Infinity ağına yapılan değerli bir akın ve her ikisi de Lazarus Group ile kontaklı olan bir ABD teşebbüsü Harmony de dahil olmak üzere, yüksek profilli kripto soygunlarıyla da ilişkili olmuştur. Blockchain tahlil şirketi Elliptic de araştırma yapmıştı. Buna nazaran, Tornado Cash aracılığıyla elde edilen 1,5 milyar dolarlık haksız yararın izini sürüyor.

ABD hükümetinin tepkisi

Daha evvel Amerikalıların Tornado Cash kullanmasını yasaklayan ABD Hazine Bakanlığı, Çarşamba günkü olayların akabinde Semenov’a da yaptırım uyguladı. Hazine, hatalıların 2019’daki başlangıcından bu yana Tornado Cash aracılığıyla 7 milyar doların üzerinde kripto para akladığını belirtti.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış 2

Kripto para karıştırıcısı Tornado Cash kapalılığı artıran özellikler sunuyor. Öbür taraftan, cürüm faaliyetleriyle ilişkilendirilmesi düzenleyici incelemelere yol açtı. Kripto para piyasası olgunlaşmaya devam ediyor. Ayrıyeten, kapalılık ve güvenlik ortasındaki istikrar giderek daha kıymetli hale geliyor. Kurucuların tutuklanması ve suçlanması, kripto ekosistemindeki yasadışı aksiyonları caydırıyor. Öteki taraftan yasal kullanımı sürdürmenin devam eden zorluklarının altını çiziyor.

Kripto para ekosistemini suçlamamak

Tornado Cash olayını direk kripto para dalına bağlamak yanlış olur. Çünkü alanda güzel niyetli çok insan var. Öteki taraftan alanı makus emelleri için de kullananlar oluyor.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformu Devasa Fon Aklamış 3

Kötü gayelerden ötürü Bitcoin ve kripto para ünitelerinin suçlanmaması gerekiyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda landaki bireylerin makûs filleri alanın makus olduğu manasına gelmemekte.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap