Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya

Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya

Bitcoin BTC ağı bir defa daha kendisini değerli bir tıkanıklık ağının içinde buldu. Son bilgi tahlili, bu raporun hazırlandığı sırada ağda onaylanmayı bekleyen süreçlere dikkat çekiyor. Buna nazaran 570.000’den fazla süreçten oluşan şaşırtan bir birikim olduğunu ortaya koyuyor.

BRC-20 tokenleri ve Ordinals Protocol

Bu, Bitcoin ağını rahatsız eden birinci tıkanıklık örneği değil. Misal bir durum Mayıs 2023’te BRC-20 tokenlerinin artan popülaritesi nedeniyle ortaya çıkmıştı. Bu tıkanıklık o kadar şiddetlendi ki 8 Mayıs’ta Binance bir atılım yaptı. Buna nazaran ağın çok yüklenmesi nedeniyle Bitcoin çekme süreçlerini durdurmak zorunda kaldı. Devam eden tıkanıklık, evvelki olayla ortak bir kök nedeni paylaşıyor üzere duruyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya 1

Bu tıkanıklık probleminin temelinde, Ordinals olarak bilinen bir protokolü kullanan BRC-20 tokenlerinin kullanımı yatıyor. Bu protokol, kullanıcıların bir bilgi depolama ve değişim formatı olan JSON’u kullanıyor. Ayrıyeten Bitcoin ağına data ekleyebilmelerini sağlıyor. Esasen, BRC-20 tokenleri Bitcoin’in en küçük üniteleri olan Satoshilere benziyor. Lakin Ordinals protokolü aracılığıyla ek bilgi ekleme özelliğine sahip. Bu BRC-20 tokenlerine olan talep arttıkça, Bitcoin madencileri suratlarını korumak için çaba ediyor. Öbür taraftan blok müddetlerinin ortalama 12 dakikaya çıkmasına neden oluyorlar. Tıpkı vakitte, süreç fiyatlarında de bir artış yaşanıyor.

Bitcoin ağ tıkanıklığının etkileri

Bitcoin ağında artan bu tıkanıklığın sonuçları iki istikametli oluyor. Birinci olarak, Bitcoin BTC süreçlerinde kıymetli gecikmelere yol açıyor. Ayrıyeten kripto paraya olan itimadı sarsıyor. İkinci olarak, onaylanmamış süreçlerdeki ve tıkanmış bloklardaki bu artış, borsaların Bitcoin para çekme süreçlerini bir sefer daha askıya alma hayaletini gündeme getiriyor. Bu türlü bir durumda kullanıcıların daha uygun maliyetli süreç fiyatları sunan alternatif kripto para ağlarına yönelmesi beklentiler dahilinde.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya 2

Bitcoin BTC ağının yinelenen tıkanıklığı, gelecekte daha problemsiz ve daha verimli bir kullanıcı tecrübesi sağlamak için ölçeklenebilirliği artıracak ve ağ darboğazlarını hafifletecek tahlillere duyulan acil muhtaçlığın altını çiziyor.

Sermaye uzaklaşabilir

Bitcoin ağı daima tıkanıklık ve artan süreç fiyatlarıyla boğuşurken, kripto para uzmanları daha süratli ve daha uygun maliyetli süreçler vaat eden altcoinlere yanlışsız potansiyel bir kullanıcı göçü öngörüyor. Ayrıyeten bu göç, belli altcoinlere olan ilgiyi artırarak sermayeyi süreksiz olarak Bitcoin’den uzaklaştırabiliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme! Bitcoin Ağı Korkutan Riskle Karşı Karşıya 3

Bu olgunun kayda bedel bir örneği, Bitcoin’in ağ tıkanıklığıyla karşılaştığı Haziran ayında ortaya çıktı. Bu devirde Stacks (STX), şaşırtan bir halde, kıymetinde kıymetli bir artışa şahit oldu. Öteki taraftan Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda onu daha geniş altcoin piyasasından ayırdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap