Shiba Inu’nun merakla beklenen Shibarium köprüsü, büsbütün fonksiyonel hale geldi

Shiba Inu’nun merakla beklenen Shibarium köprüsü, büsbütün fonksiyonel hale geldi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Shiba Inu’nun merakla beklenen Shibarium köprüsü, büsbütün fonksiyonel hale geldi

Shibarium köprüsünde token çekme süreçleri başlatıldı. Birkaç hafta evvelki lansman heyecanı, ağda milyonlarca dolarlık belirsizliğe yol açan yazılım yanlışları sebebiyle kaybolmuştu.

Geliştiricilerin pazartesi günü yaptıkları açıklamaya nazaran, Shibarium ekosisteminin SHIB, LEASH ve wETH token’larına ilişkin süreçlerin gerçekleşmesi 45 dakika ila 3 saat, BONE süreçlerinin gerçekleşmesi ise yaklaşık 7 gün sürecek.

Baş geliştirici Shytoshi Kusama, kesintinin tekrarlanmaması için gerekli adımların atıldığını da belirtti. Grup, mümkün problemleri düzeltmek ismine Polygon blok zinciri geliştiricileriyle birlikte çalıştı.

Polygon’un çatallanmasıyla (fork) oluşan Shibarium, Shiba Inu projesinin meme coin olmaktan çıkıp daha önemli bir blok zinciri projesi olarak anılmak emeliyle geliştirilen bir Ethereum layer-2 ağıdır. Metaverse ve oyun uygulamalarına odaklanmasının yanı sıra ağın, DeFi uygulamaları için ucuz bir seçenek olduğu söyleniyor.

Shibarium, test süreci boyunca milyonlarca cüzdanın iştirakiyle dört aylık bir müddette yaklaşık 22 milyon sürece ulaştı.

Ancak ağ, bu ayın başlarında başlatılmasının çabucak akabinde en az 11 saat boyunca kesintiye uğradı ve milyonlarca dolar köprüde sıkıştı. Olayın akabinde SHIB fiyatları yüzde 10 civarında düştü.

Geliştiriciler, yaşanan kesintide “herhangi bir köprü sorunu olmadığını” ve bu duruma toplu süreç akışının sebep olduğunu bildirdi. Hasılı, kullanıcıların gerçekleştirdiği süreçlerin sunucu kapasitesini aştığını ve ağa çok yüklenildiğini söylediler.

Yapılan açıklamaya nazaran, sorunun tekrarlanmaması için “yeni bir takip sistemi ve ek güvenlikler” sağlandı.

SHIB, Bitcoin (BTC) üzere önder kripto paralarda yaşanan büyük düşüşlere karşın son 24 saat içerisinde sadece yüzde 2,2 düştü.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap