Sernau: Google, Yapay Zeka Gelişiminde Geride Kaldı

Sernau: Google, Yapay Zeka Gelişiminde Geride Kaldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sernau: Google, Yapay Zeka Gelişiminde Geride Kaldı

Google’ın üst seviye yazılım mühendisi Luke Sernau, şirketin yapay zeka gelişiminin açık kaynak topluluğu tarafından tehdit altında olduğunu söyledi.

Mühendis, açık kaynak teknolojisindeki bağımsız araştırmacıların yapay zeka teknolojisinde süratli ve öngörülemeyen adımlar attığını tez etti. Luke Sernau, Nisan ayı başlarında şirket içi bir sistemde doküman yayınladı. Google çalışanları ortasında kapsamlı bir halde paylaşılan doküman, 4 Mayıs’ta danışmanlık firması SemiAnalysis tarafından paylaşılarak Silikon Vadisi’nde dolaşmaya başladı. 

Sernau: Açık Kaynak Toplulukları Google İçin Bir Tehdit Oluşturuyor

Sernau’nun değerlendirmesine nazaran, Google’ın OpenAI ile rekabeti dikkatleri açık kaynak teknolojisindeki süratli ilerlemeden diğer bir istikamete çekiyor. 

Sernau yayınladığı dokümanda, Google’ın OpenAI’nin ilerlemesini takip etmeye çok derecede odaklandığını yazdı. Sernau’ya nazaran her iki şirket de birbirlerinden daha düzgün performans göstermek için uğraş ederken, açık kaynak teknolojisi sessizce ilerleyerek yapay zeka yarışında öne geçti. 

Geleceğe dönük teknolojilere yatırım yapmasıyla tanınan Google, mevcut yapay zeka takviyeli sohbet robotlarının geliştirilmesinde kıymetli bir rol oynadı. Lakin OpenAI, kendi imajlarını, metinlerini ve görüntülerini oluşturabilen yazılımları içeren üretken yapay zeka alanında öncü olarak ortaya çıktı. 

Sernau, açık kaynak topluluklarının Google için gerçek bir tehdit oluşturduğunu, zira mühendislerin büyük teknoloji şirketlerindeki kaliteye rakip modelleri daha süratli ve daha düşük maliyetle geliştirdiklerini savundu.

Sernau’ya nazaran bu modeller, Google’ın kendi modellerinden daha özelleştirilebilir ve daha kullanışlı. Sernau ayrıyeten, açık kaynak topluluklarında fiyatsız olarak kullanılabilen yüksek kaliteli teknolojiler için müşterilerin ödeme yapmak istemeyebileceğinden telaş ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap