SEC’ten yeni karar: Yaptırımlar iki katına çıkıyor

SEC’ten yeni karar: Yaptırımlar iki katına çıkıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten yeni karar: Yaptırımlar iki katına çıkıyor

SEC, kayıt dışı NFT tekliflerine karşı yaptırımları iki katına çıkarma kararı aldı. Stoner Cats NFT’leri tescil edilmemiş menkul değerler olarak sınıflandırılırken, Impact Theory için de birebir karara varıldı.

SEC yaptırımları artacak

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), kripto para ünitesi varlık menkul değerlerinin kayıtsız teklifleriyle ilişkili olarak, NFT platformları Impact Theory ve Stoner Cats 2, aleyhine iki yaptırım aksiyonu duyurdu. SEC, her iki icra sürecinde de NFT’lerin Howey Testi kapsamında menkul değer olduğunu belirledi.

28 Ağustos 2023’te kurum, Los Angeles merkezli bir medya ve cümbüş şirketi olan Impact Theory’yi federal menkul değerler maddelerini ihlal ederek kayıtsız bir NFT teklifi yapmakla suçladı. SEC’e nazaran, Impact Theory bu NFT’leri yatırım olarak pazarladı ve gayretlerinde başarılı olması halinde yatırımcıların kar edeceğini ima etti. SEC, bu NFT’lerin yatırım mukaveleleri ve münasebetiyle Howey testi kapsamında menkul değerler olduğu sonucuna vardı. Impact Theory ve Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, toplamda yaklaşık 6 milyon dolar meblağında tazminat, faiz ve sivil para cezası ödenmesi karşılığında tezleri tahlile kavuşturan bir mutabakat muahedesi imzaladı.

13 Eylül 2023’te SEC, NFT alanındaki yaptırımlarını ikiye katlayarak SC2’yi Stoner Cats isimli animasyonlu bir web dizisini finanse etmek için yatırımcılardan yaklaşık 8 milyon dolar toplayan kayıtsız bir NFT teklifi yürütmekle suçladı. SEC’e nazaran, 27 Temmuz 2021’de SC2, her biri yaklaşık 800 dolardan 10.000’den fazla NFT teklif etti ve sattı, yalnızca 35 dakika içinde satarak yaklaşık 8,2 milyon dolar gelir elde etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten yeni karar: Yaptırımlar iki katına çıkıyor 1

Net düzenleme şart

Komisyon, SC2’nin Stoner Cats NFT’lerini yatırım mukaveleleri olarak sunduğunu ve sattığını; Howey testi uyarınca, Stoner Cats NFT’lerinin teklifini ve satışını SEC’e kaydettirmesi gerektiğini tespit etti. SEC’in Uygulama Kısmı Yöneticisi Gurbir S. Grewal, “bir şeyin bir yatırım mukavelesi ve münasebetiyle bir menkul değer olduğunun belirlenmesine rehberlik edenin, üzerine koyduğunuz etiketler yahut temel objeler değil, teklifin ekonomik gerçekliği olduğunu” vurguladı. Bu durumda, SC2’nin pazarlama uygulamaları ve potansiyel kar vaatleri SEC’in Stoner Cats NFT’leri tescil edilmemiş menkul kıymetler olarak sınıflandırmasına yol açtı.

Her iki davada da SEC Komite Üyeleri Hester M. Peirce ve Mark T. Uyeda, NFT alanını keşfetmek isteyen sanatkarlar ve öteki yaratıcılar için daha fazla netlik davetinde bulunarak duruma karşı çıktı. Öte yandan kurul üyeleri ortasındaki bu açık görüş ayrılığı, uygulama yoluyla düzenleme yerine net düzenlemelere duyulan muhtaçlığın altını çizmiş oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap