SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor?

SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor?

SEC, hedge fonları ve özel sermaye fonlarıyla ilgili olarak kripto para ünitelerini tanımlamak istemiyor! Bu, SEC’in değerli kripto tabirlerini tanımlama konusunda kararsız kaldığı birinci sefer değil. Ayrıyeten, Ethereum’un bir menkul değer olduğu spekülasyonuna atıfta yapıyor.

SEC’in kripto para düzenleme meçhullüğü devam ediyor!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), kripto para ünitesi, NFT’ler ve daha fazlası üzere varlıklar için yaygın olarak şemsiye terim olarak kullanılan bir söz olan “dijital varlıkları” hedge fonlar ve özel sermaye fonları için tanımlamaya hazır değil. SEC, dokuz ay evvelki kararından geri adım attı. Buna karşın, hedge fonlar ve özel sermaye fonlar ile ilgili olarak dijital varlıkları tanımlamak için bir teklifi ayrıntılandırdı.

SEC dijital varlıkları birinci sefer kullanmış ve tanımlamış olacaktı. Fakat “komisyon ve işçi bu terimi değerlendirmeye devam ediyor. Şu anda bu kuralın bir modülü olarak ‘dijital varlıkları’ benimsemiyor. Piyasa platformlarını tanımlayan bir teklife “DeFi” ve kripto para ünitesi “borsalarını” ekleyen geçen ayki yeni tarif üzere öteki teklifler de daima olarak müzakere ediliyor. SEC Lideri Gary Gensler karşılık olarak şunları söyledi:

Hata yapmayın: birçok kripto para trade platformu zati mevcut borsa tarifi kapsamına giriyor. Bu nedenle menkul değerler maddelerine uyma konusunda mevcut bir vazifesi var.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor? 1

SEC’in sıkıntıları

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, kriptoda kullanılan yaygın tabirleri tanımlamakta yavaş hareket ediyor. Hatta net bir düzenleyici çerçeve oluşturmayarak, bölüme karşı çalışıyor. Bunun açık bir örneği, Kasım 2022’de SEC’e karşı açılan davada, Hodl Law’ın SEC’in “dijital varlıklar üzerindeki yargı yetkisini netleştirememesi ve dijital varlıkları menkul değer olarak görüp görmediğini tanımlayamaması” üzerine komiteye dava açtı.

Kripto alanı ve metaverse’deki yasal hususlar hakkında paylaşım yapan bir avukat, dava hakkında yorum yaptı. MetaLawMan, “Ama her nasılsa SEC’in Ether’in bir menkul değer olup olmadığını tahlil etmesi 8 yıl sürdü. Hala resmi olarak kararsız,” dedi. Bu gerçek: SEC hala Ethereum’u bir menkul değer olarak tanımlayamadı. Ayrıyeten, SEC Lideri Gary Gensler bir yıl sonra bile bunu tartışmayı reddetti.

Özel Fonlara ait endişeler

SEC’in kripto para özel fonlarıyla ilgili kaygılarından biri de dolandırıcılık ve suistimal potansiyeli. Kripto para üniteleri büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda. Bu da yatırımcıların yanlış yönlendirilmesi yahut dolandırılması riskini doğuruyor. Kripto para ünitelerine yatırım yapan özel fonlar, çoklukla halka açık menkul değerlerden daha az şeffaf bir formda faaliyet gösterdikleri için bu risklere karşı bilhassa savunmasız olabilirler.

SEC, bu meseleler nedeniyle kripto para özel fonlarına yönelik nezaretini artırmak hedefiyle çeşitli adımlar attı. SEC’in bunu yapmasının yollarından biri, kripto paralara yatırım yapan özel fonların kayıt yaptırmasını mecburî kılmak. Bu, SEC’e fonun yatırım stratejisi, idaresi ve performansı hakkında detaylı bilgi vermek manasına geliyor. SEC, kayda ek olarak, menkul değerler maddelerini ihlal eden kripto para ünitesi özel fonlarına karşı yaptırım eforlarını da artırdı. Bu, yatırımcılara kıymetli bilgileri ifşa etmeyen yahut dolandırıcılık yapan fonlara karşı hukuk davaları açmayı da içeriyor. SEC ayrıyeten, menkul değerler maddelerini ihlal edebilecek kripto para özel fonlarına ihtar mektupları da yayınladı.

SEC için bir öbür telaş alanı da kripto para ünitelerinin saklanması. Kripto paralar dijital varlıklar olduğundan, ekseriyetle online cüzdanlarda yahut öbür dijital depolama tahlillerinde tutulurlar. Bu depolama tahlillerinin bilgisayar korsanlığına yahut başka güvenlik ihlallerine karşı savunmasız olması mümkün. Bunun da yatırımcıların varlıklarının kaybına neden olması mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor? 2

SEC’den kripto para aksiyon planı

Bu kaygıyı gidermek için SEC, kripto paralara el koyma konusunda bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuz, kripto para ünitelerine yatırım yapan özel fonların yatırımcıların varlıklarının güvenliğini sağlamak için makul adımlar atmasını gerektiriyor. Bu, bilgisayar korsanlığını ve öbür güvenlik ihlallerini önlemek için siber güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını içeriyor.

WSJ’nin bir haberine nazaran, SEC 2018 yılında kripto odaklı 100 kadar hedge fonu incelemeye aldı. 2023’e hakikat süratle ilerleyen SEC, özel ve kamu menkul değerleri için şeffaflık gerekliliklerini artıracak bir dizi değişiklik daha yayınladı. Burada SEC, 3 Mayıs’ta, kayıtlı özel fonların Finansal İstikrar Nezaret Konseyi’ni (FSOC) faaliyetleri ve finansal piyasanın genel sıhhati ve istikrarı hakkında bilgilendirmek için hazırlayıp sunduğu Form PF’de yapılan değişiklikleri duyurdu.

Kripto yatırım ve ticaret platformlarını içeren bir kategori olan hedge fonların, artık “bir fonda kıymetli gerilim yahut yatırımcı ziyanına işaret edebilecek makul raporlama olaylarının meydana gelmesi üzerine” Form PF’yi doldurması gerekiyor. Bunlar ortasında öteki tetikleyicilerin yanı sıra harikulâde yatırım kayıpları, marj ve temerrüt olaylar var. Ayrıyeten, “para çekme ve itfalarla bağlı olaylar” da yer alıyor. Bilhassa, bu özel kurumlara hizmet veren işletmeler kıymetli ölçüde büyüdü. Bu durum aşağıdaki grafikte açıkça dikkat çekiyor. Grafikte yalnızca kripto ile ilgili fonlar değil tüm çeşitler yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kritik Kripto Para Adımı! Ne Hedefleniyor? 3Bölgelere nazaran global özel piyasalar fon toplama (milyar cinsinden) / Kaynak: McKinsey
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap