SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek!

SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek!

Nijerya Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), kripto para borsalarına yönelik yeni regülasyonlar getireceğini doğruladı. Rapora nazaran düzenleyici, yalnızca muhakkak kriterleri karşılayan kriptoları desteklemeyi planlıyor.

Nijerya SEC hangi kripto para çeşitlerini destekleyeceğini açıkladı

Bloomberg’in 1 Mayıs tarihli bir raporuna nazaran, Nijeryalı SEC’in menkul değerler ve yatırım hizmetleri lideri Abdulkadir Abbas, mali düzenleyicinin borsalar ve firmalar için müracaatları sürece koyduğunu söyledi. Bu firmalar, varlıklar, fon yöneticileri, tokenize kripto para üretenler ve kitlesel fonlama aracıları tarafından desteklenen tokenize kripto paraların alım satımı için alt komiteciler olacak.

Başvuran rastgele bir firma, evvel SEC’in hizmetlerini izleyeceği ve ülkede faaliyet göstermeye uygun olup olmadığını belirleyeceği 12 aylık bir deneme mühletinden geçecek. Abbas’a nazaran, “10. aya kadar, firmayı kaydettirmeye, test mühletini uzatmaya ve hatta firmadan faaliyeti durdurmasını isteyip istemeyeceğimize karar verebilmeliyiz.”

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek! 1

Rapora nazaran SEC, ülkenin merkez bankasıyla mutabakata varana kadar borsaları kaydetmeye başlamayacak. Düzenleyici kurum birebir vakitte borsa müracaatlarını deneme gayeli olarak sürece alıyor. Bu şirketlerin uyguluğunu belirlemek için bir müddetliğine SEC nezareti altında tutuyor.

Sadece bu coin’lere sıcak bakıyor

Varlıkları tokenleştirme fikri, düzenleyicilerin halihazırda üzerinde durduğu bir mevzu. Abdulkadir Abbas, kurumun pay senetleri, emlak yahut borç ile takviyeli olan token’lara müsaade vereceğini açıkladı. Lakin, Bitcoin ve Ethereum üzere kripto paraların bu kümeye dahil olmayacağını belirtti.

Açıklamalarına nazaran Nijerya, Almanya ve Singapur üzere varlık tokenizasyonlarını düşünüyor. Bununla birlikte, yalnızca “varlık destekli” kripto paraların destekleneceği bildirildi. Bitcoin ve Ethereum bu cins kriptolar olmadığı için Nijerya bölgesinde sıcak karşılamayacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek! 2

Nijerya, kripto para benimsenmesi açısından en faal ülkelerden biri

Hatırlamak gerekirse Nijerya Merkez Bankası, lokal bankaların 2021’in başlarında kripto para platformlarına hizmet vermesini yasakladı. Yasak hakkında, düzenleyici, Bitcoin üzere kripto paraların ticaretiyle bağlantılı yüksek risklere işaret etti. Merkez bankası ayrıyeten yönergeye uymayan rastgele şirket için katı cezalar uygulama kelamı verdi.

Yasağa karşın Nijerya, kripto para benimseme açısından en etkin ülkelerden biri olarak ortaya çıkıyor. Google Trends’ten alınan datalara nazaran Nijerya, 2021’de Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseyen El Salvador’un akabinde “Bitcoin” anahtar sözü için arama ilgisinde ikinci sırada yer alıyor. Birinci beş kripto meraklısı ülke listesindeki öbür bölgeler ortasında Slovenya, Hollanda ve İsviçre yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Kripto Para Atılımı: Bu Coinler Listelenecek! 3

Chainalysis’in kripto benimseme endeksine nazaran Nijerya, 2022’de birinci 20 ülke ortasında yer aldı. Nijerya Merkez Bankası, kripto para ünitelerini yasaklarken, eNaira olarak bilinen CBDC’sini hazırlıyor. Yavaş bir başlangıcın akabinde, eNaira’nın önemli kıtlıklarla karşı karşıya olan ulusal fiat para rezervleri nedeniyle artan bir benimsenme gördüğü ortaya çıkıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap