SEC’ten Coinbase’e Bitcoin harici süreçleri durdurma talebi

SEC’ten Coinbase’e Bitcoin harici süreçleri durdurma talebi

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’ten Coinbase’e Bitcoin harici süreçleri durdurma talebi

Financial Times tarafından yayımlanan habere nazaran, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), San Francisco merkezli kripto borsası Coinbase’e karşı yasal süreç başlatmadan evvel şirketten Ethereum dahil tüm kripto para ticaretini durdurmasını talep ettiği belirtildi.

SEC’in Coinbase’e yönelik argümanları ortasında, 2019’dan bu yana staking programı aracılığıyla kayıt dışı bir menkul değer arzı yapmasının da yer aldığı kaydedildi.

SEC’in Coinbase’e karşı açtığı davada, platformda menkul değer olarak süreç gören 13 küçük kripto para ünitesi belirlediği ve bunlar ortasında SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO’nun olduğu açıklandı.

Davanın duyurulmasının akabinde Coinbase’in paylarında yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin dışındaki tüm varlıkların menkul değer olduğuna inandıklarını lakin SEC’in bu sonuca nasıl varıldığını netleştirmediğini belirtti. Öte yandan Armstrong, SEC’in talebine uymanın bir emsal oluşturabileceğini ve bu talebin potansiyel olarak birden fazla ABD merkezli kripto şirketini ülke dışında faaliyet göstermeye zorlayabileceğini tabir etti.

SEC, 6 Haziran’da Coinbase’e menkul değerler kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. SEC Lideri Gary Gensler yaptığı açıklamada, Coinbase’in menkul değer maddelerine tabi olmasına karşın kanunsuz süreçler yaptığını belirtmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap