SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararı Binance Yüzünden mi Gecikiyor?

SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararı Binance Yüzünden mi Gecikiyor?

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararı Binance Yüzünden mi Gecikiyor?

SEC, spot Bitcoin ETF müracaatlarına ait kararını geciktiriyor. Bu da tartışmaları beraberinde getiriyor. Kimilerine nazaran kararlardaki bu gecikmenin nedeni SEC’in amacındaki kripto borsası Binance!

Binance, SEC ve düzenleyicilerin ateşi altında!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, potansiyel piyasa manipülasyonu ve AML ihlalleri nedeniyle düzenleyicilerin ateşi altında. Binance bir kenara itilirse, BlackRock ve Fidelity üzere klâsik finans devleri kripto kesimine hakim olabilir. Kripto topluluğu, Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF müracaatlarına ait kararını merakla bekliyor. Bu bekleyişin ortasında, gecikmeye farklı bir ışık tutan yeni bir bakış açısı ortaya çıktı. Bir kripto uzmanı olan Satoshi Stacker, beklemenin Binance ile kontaklı olabileceğini öne sürüyor.

Peki ancak SEC, Binance yüzünden spot Bitcoin ETF’sine ait kararını neden geciktirsin? Binance’in bununla ne ilgisi var? Ve bu kripto sanayisinin geleceği için ne manaya geliyor? Satoshi Stacker, SEC’in düzenleyicilerin Binance’i daha fazla incelemesi için vakit kazandığını söylüyor. Bu ortada, BlackRock ve Fidelity üzere klâsik finans oyuncuları kripto alanına artan bir ilgi gösteriyor. Bunlar da Binance için devasa bir rakip olarak ortaya çıkıyor.

Piyasa manipülasyonu ve Kara Para Aklamayı Tedbire (AML) üzere potansiyel uyumsuzluk problemlerine ait fısıldanan söylentiler kripto devinin prestijini zedeledi. Satoshi Stacker, bu tezlerin tartı kazanması halinde, Binance’in kenara itilmesinin klasik finans devlerinin devreye girmesinin önünü açabileceğini söylüyor. Böylelikle kripto sanayisinin imajını “temizleyeceğini” ileri sürüyor.

Binance dışarıda kalırsa bu durum kimlerin işine fayda?

Binance’in mercek altına girmesiyle, BlackRock ve Fidelity üzere klâsik finans devleri kripto kesimine hakim olmak için açık bir yol görebilir. Bu değişimin yalnızca bu esaslı şirketler için yararlı olmakla kalmayıp, birebir vakitte ABD hükümetine de yarar sağlaması mümkün. Klasik finans kurumlarının belirlenen düzenleyici standartlara uyma mümkünlüğü daha yüksek. Bu da hükümet organlarına sonları meçhul kripto üzerinde aradıkları denetimi sağlar.

Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) Binance’e karşı bir dava hazırladığı söylentileri Satoshi Stacker’ın teorisine yakıt ekliyor. Ayrıyeten, DoJ’un Binance aleyhine potansiyel dolandırıcılık suçlamaları üzerinde düşündüğü bildiriliyor. Analist, SEC’in karar gecikmesinin, DoJ’a sağlam bir dava oluşturmak için kâfi vakit sağlamaya yönelik bir strateji olabileceğini öne sürüyor.

BTC Piyasası: SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararı Binance Yüzünden mi Gecikiyor? 1

Spot Bitcoin ETF’ler için bekleyiş devam ediyor

Son gelişmede SEC, altı değerli spot Bitcoin ETF müracaatına ait kararı erteledi. Böylelikle, dalı epeyce sıkıntı bir durumda bıraktı. WisdomTree, VanEck, Invesco Galaxy, Bitwise, Valkyrie ve Wise Origin Bitcoin Trust by Fidelity üzere büyük oyuncular kendilerini bu bekleme oyununun içinde buldu. SEC’in Grayscale’e karşı son mahkeme salonundaki mağlubiyeti göz önüne alındığında, birçok kişi ajansın yakında çok beklenen spot Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakabileceğini kestirim ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap