SEC’in davaya itiraz hazırlığına karşın XRP’de kurumsal ilgi azalmıyor

SEC’in davaya itiraz hazırlığına karşın XRP’de kurumsal ilgi azalmıyor

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’in davaya itiraz hazırlığına karşın XRP’de kurumsal ilgi azalmıyor

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), yakın vakitte Ripple davasında çıkan karara itiraz edeceğinin sinyalini verdi. SEC, XRP’nin menkul değer olmadığı tarafında çıkan kararı bozma niyetini sunduğu orta brifing ile aşikâr etti. 

SEC, dün mahkemeye sunduğu orta brifingde yargıcın aldığı kararın bir kısmına itiraz edeceğini belirtti. Geçtiğimiz ay federal mahkeme yargıcı Analisa Torres, XRP’nin ferdi yatırımcılara borsada yapılan satışlarının menkul değer kapsamında olmadığı kararını vermişti. Bu karar kripto para dalında coşkuyla karşılanırken o esnada XRP, önemli bir talep görerek 10 – 16 Temmuz haftasında %100’ü bulan bedel artışıyla 0,93 dolar bandına kadar yükseliş gördü. 

XRP’de geçen ay son iki yılın tepesi görüldükten sonra gelen kâr satışlarının akabinde kripto para, devam eden 3 haftalık dönemde 0,6 dolara kadar bir düzeltme gördü. Bunun yanında çıkan orta kararda XRP’nin kurumsal yatırımcılara yapılan direkt satışında kripto paranın menkul değer olarak değerlendirildiği belirtildi.

SEC, itiraz hakkı elde etmek için bastırıyor

SEC, artık temyiz hakkı elde etmek için bir talepte bulunurken sunumunda yalnızca XRP’nin menkul değer durumuna odaklanmadı. Düzenleyici kurum, dava sürecinde elini güçlendirmek için Ripple tarafından kullanılan ticaret platformları ve dağıtım kanalları aracılığıyla XRP alıcılarına programlı satış konusunu öne sürdü. SEC, bu yolla yatırımcıların ziyan ettiğini de öne sürerek temyiz hakkı elde etmeye çalışıyor. 

Piyasadaki genel görüş ise SEC’in temyiz hakkı elde etmesinin XRP piyasasına olumsuz yansıyabileceği halinde. Buna karşın son raporlar kurumsal yatırımcıların borsada süreç gören (ETP) XRP eserlerine ilgi göstermeye devam ettiği istikametinde. Son bilgilere nazaran orta karardan sonra XRP yatırım eserlerine talep %50’nin üzerinde artış gösterdi. 

Ancak uzmanlar, SEC’in temyiz hakkı kazanması durumuna nazaran XRP pazarına temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyor. 

Ripple’ın SEC’in temyiz talebine yanıtını önümüzdeki hafta vermesi bekleniyor

Ripple’ın Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, SEC’in orta karara itiraz etme süreci ile ilgili açıklamalarda bulunurken SEC’in direkt temyiz de bulunamayacağını bunun için birinci evvel mahkemeden müsaade alması gerektiği hatırlattı. 

Diğer yandan Ripple’ın mahkemeye önümüzdeki hafta kurumun talebine yönelik kendi yanıtını sunması bekleniyor. 

XRP, geçen ayki karar sonrası yükselişin akabinde kazanımlarının bir kısmını muhafazaya başarsa da kripto paranın Ağustos ayı görünümü yatırımcıların, önümüzdeki günlerdeki gelişmeler için beklemeye geçtiğini gösteriyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap