SEC’den Valkyrie Bitcoin spot ETF kararı için erteleme: Yeni tarih Ocak 2022

SEC’den Valkyrie Bitcoin spot ETF kararı için erteleme: Yeni tarih Ocak 2022

Paylaş
Uzman Coin: SEC’den Valkyrie Bitcoin spot ETF kararı için erteleme: Yeni tarih Ocak 2022

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Bitcoin ETF’i için vereceği kararı bir kez daha ertelerken, son karar gününü de uzattığını açıkladı. Ekim ayında kabul edilen vadeli kontrat Bitcoin yatırım fonlarından farklı olarak spot Bitcoin fiyatına bağlı olan bu ETF için yeni belirlenen tarih ise 7 Ocak 2022 oldu.

SEC’den sürenin uzatılmasıyla ilgili olarak ise şu ifadeler yazıldı:

“Komisyon talebin onaylanması ya da onaylanmaması kararını vermek için, kendisine sunulan belgeleri incelemek adına gerekli olan değerlendirme süresinin daha uzun bir zamana yayılmasının uygun olduğunu düşünmektedir.”

ETF haberleri fiyatta yükselişleri tetiklemişti

Hatırlanacağı üzere, SEC’nin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı olan ETF’leri Ekim ayında kabul edeceği yönünde yoğun şekilde çıkan haberlerin ardından Eylül ayını 43 bin dolar seviyesinde kapatan Bitcoin, Ekim ayının hemen başında çok sert bir yükseliş hareketine başlamıştı. Yaklaşık 20 günde 20 bin doların üzerinde bir fiyat hareketiyle 67 bin doların da üzerine çıkan en büyük kripto para tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu zaman dilimi içerisinde beklenen haberler de gelmiş ve ilk olarak ProShares’in daha sonra da Valkyrie’nin Bitcoin vadeli ETF’leri kabul edilmişti. Hatta ProShares Bitcoin ETF’ine (BITO) gösterilen büyük ilgiyle beraber, bu ETF varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan ETF olmuştu.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık 63 bin doalrdan işlem görürken, tüm kripto para piyasasının değeri ise 2 trilyon 800 milyar dolar civarında…

Kaldıraçlı ve short pozisyon ETF’leri de reddedildi

Ekim ayında ProShares vadeli ETF’inin kabul edilmesinin ardından kuruma birçok ETF başvurusu yapılırken SEC ise, bu konuda taviz vermeyeceğini net şekilde göstermiş ve Valkyrie’nin kaldıraçlı olan Bitcoin ETF’i ile Direxion’ın ‘short’ pozisyon açma özellikli ETF başvurusunu reddetmişti.

Kurumun şu anda, Şikago Ticaret Borsası’ndan (CME) satın alınan vadeli kontratlar dışındaki varlıklardan herhangi birine sahip olan fonlara sıcak bakmadığı belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap