SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor?

SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor?

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC)’den kripto para ünitelerine yönelik yeni ikazlar geldi. Bu kere ikazlar muhasebeciler için. Detaylara bakalım.

SEC’den muhasebecilere uyarı

SEC muhasebecilere sert bir ihtar yaptı. Onları kripto para firmaları için yanlış etiketlenmiş “denetimler” yapmaktan kaçınmaya çağırdı. SEC’in baş muhasebecisi Paul Munter hususla ilgili açıklama yapıyor. Buna nazaran, kimi dijital varlık şirketleri muhasebe firmalarından faaliyetlerinin belli istikametlerini gözden geçirmelerini istedi. Ayrıyeten daha sonra bu kısmi incelemeleri aldatıcı bir biçimde tam teşekküllü “denetimler” olarak sundu.

Ulaş Utku Bozdoğan: SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor? 1

Munter, kripto borsaları için kontrol dışı çalışmalar yürüten muhasebe firmalarının artan eğilimine dikkat çekti. Alternatif düzenlemelerin klasik mali tablo kontrolleri kadar titiz yahut kapsamlı olmadığı konusunda uyarıyor. Sonuç olarak, gerçek kontrollerle eşitlik yahut daha fazla hassasiyet önermek yatırımcıları yanlış yönlendiriyor. Buna nazaran finansal raporlama sisteminin bütünlüğünü tehlikeye atıyor.

Kripto müşterilerinin beyanlarının izlenmesi ve sınırlamaların uygulanması

Munter, ahenk ve şeffaflığı sağlamak için muhasebe firmalarına sesleniyor. Kripto müşterileri tarafından kontrol dışı işlerle ilgili yapılan açıklamaları yakından takip etmelerini tavsiye ediyor. SEC yetkilisi ayrıyeten, müşterilerin bu kontrol dışı düzenlemeler hakkında tez edebileceklerini kısıtlayan kontrat yükümlülüklerinin uygulanmasını önermekte.

Ulaş Utku Bozdoğan: SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor? 2

SEC, yatırımcıların korunmasında muhasebecinin bağımsızlığının kritik rolünü göz önünde bulunduruyor. Buna nazaran, muhasebecinin bağımsızlığı hakkında soru işaretleri doğuran durumların dikkatle incelenmesinin ehemmiyetini vurgulamakta. Aldatıcı uygulamaların tek bir örneği bile kural kapsamında yaptırımlara yol açıyor. Ayrıyeten, bir muhasebecinin uygunsuz mesleksel davranışı, büyüklüğüne bakılmaksızın tüm kontrol firmasını sorumluluğa maruz bırakıyor. Ayrıyeten bu da kamu faydasını korumak için ihtiyatlı olma muhtaçlığını vurgular.

Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC)’in yaklaşımı

Kripto alanındaki muhasebeciler SEC’in ihtarını dikkate almalı. Başka taraftan kripto para firmaları için finansal raporlamanın bütünlüğünü ve güvenilirliğini korumak için uygulamalarının gerekli standartlarla uyumlu olmasını sağlamalı. Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), bir yatırımın para içerip içermediğine bakıyor. Ayrıyeten kâr beklentisi olup olmadığını ve üçüncü bir tarafın eforlarından elde edilip edilmediğini inceleyen Howey Testi’nde belirtilen kriterleri karşılamaları halinde kripto para ünitelerini menkul değer olarak kabul ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SECden Kripto Paralar İçin Yeni Uyarılar! Neler Oluyor? 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bir kripto para menkul değer tarifine girerse, kayıt gereklilikleri, açıklamalar ve yatırımcı müdafaa düzenlemelerine uygunluk dahil olmak üzere federal menkul değer maddelerine tabi oluyor. SEC’in kripto paralar konusundaki tavrı net. Ayrıyeten, yatırımcıları müdafaayı ve bu alanda faaliyet gösteren projelerin klasik menkul değer teklifleriyle tıpkı düzenleyici standartlara uymasını sağlamayı amaçlamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap