SEC’den Bu Bitcoin Borsasına Talep: Altcoin Ticaretini Durdur!

SEC’den Bu Bitcoin Borsasına Talep: Altcoin Ticaretini Durdur!

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’den Bu Bitcoin Borsasına Talep: Altcoin Ticaretini Durdur!

Finance Times’a nazaran Coinbase CEO’su Brian Armstrong, farklı açıklamalar yaptı. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir vakitler Bitcoin (BTC) hariç tüm kriptolar için ticaretin süreksiz olarak askıya alınmasını talep ettiğini açıkladı. Haber, SEC’in 6 Haziran 2023’te Coinbase’e karşı açtığı bir süreci takip ediyor. Çünkü borsayı SEC’in menkul değer olarak kabul ettiği kriptoları uygun kayıt olmadan listelemekle suçlamıştı. SEC’in buna yönelik açtığı davanın akabinde geldi. Brian Armstrong, davadan evvel SEC’in Coinbase’in Bitcoin haricinde platformun desteklediği coinleri delist etme talebinden bahsetti. Kurumun, 200’den fazla kripto para ünitesini listeden çıkarmasını şiddetle önerdiğini argüman ediyor. İşte detaylar…

Coinbase’e Bitcoin haricindeki coinler için delist önerisi

Finance Times’a nazaran Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC’in kendilerine bir vakitler Bitcoin (BTC) dışındaki tüm kripto para üniteleri için ticaretin süreksiz olarak askıya alınmasını talep ettiğini açıkladı. Yani Brian Armstrong, davadan evvel SEC’in Coinbase’e, Bitcoin hariç olmak üzere platform tarafından desteklenen 200’den fazla kripto para ünitesini listeden çıkarmasını şiddetle tavsiye ettiğini argüman ediyor. Bu atak, “sadece Bitcoin’in bir menkul değer olmadığını” söz etmeleriyle paralel. Çünkü SEC Lideri öbür tüm kriptoların menkul değer olarak kabul edilmesi gerektiğini ima ediyordu. Yani açıklamalar, liderin uzun müddettir devam eden duruşuyla uyumlu görünüyor. SEC’in Coinbase’e şunları ilettiği bildirildi:

Bitcoin dışındaki tüm varlıkların menkul değer olduğuna inanıyoruz.

Coinbase bu türlü bir sınıflandırmayı kıymetlendirmek için kullanılan kriterleri sorduğunda ise değişik bir yanıt aldı. SEC hiçbir açıklama yapmadı ve yalnızca şunu belirtti:

Size açıklama yapmamıza gerek yok. Sizin misyonunuz Bitcoin dışındaki tüm varlıkları listeden çıkarmaktır.

Coinbase, öneriyi reddetti

SEC’in halinden etkilenmeyen Coinbase, düzenleyici kurumla “uzlaşmayı” reddederek bu karara uymayı kesin bir lisanla reddetti. Brian Armstrong  şunları açıkladı:

Uygun bir yasal destek olmaksızın Bitcoin dışındaki tüm varlıkların delist edilmesi ABD’deki kripto para sanayisinin sonunu getirecektir. SEC’in taleplerine uymak kolay bir seçenek olabilir, lakin Coinbase bu yolu seçmeyecektir. Bırakalım mahkeme karar versin.

BTC Piyasası: SEC’den Bu Bitcoin Borsasına Talep: Altcoin Ticaretini Durdur! 1

Birçok kripto şirketi, SEC’nin odağında

Gerçekten de Coinbase’in baskılara boyun eğmesi ve altcoinlerin alım satımını durdurması, büyük tesirlere sahip olurdu. Çünkü SEC’in “argümanını” kabul etmekle muadil olacaktır. Bunun sonucunda muhtemelen bir domino tesiri görülmekte. ABD merkezli başka kripto şirketlerinin birden fazla, SEC’in gözünde “meşru” kuruluşlar olmak istiyorlarsa, listeden çıkmak için misal gerekliliklerle karşı karşıya kalacaktır. Coinbase, SEC’in incelemesiyle karşı karşıya kalan tek şirket değil. Binance, Binance US, CZ, Celsius Network ve ilgili CEO’ları da dahil olmak üzere kripto alanındaki öbür önde gelen şirketler de kendilerini düzenleyici kurumun gayesinde buluyor.

Coinbase ve SEC ortasındaki çıkmaz, kripto sanayisi ve düzenleyici otoriteler ortasında süregelen uğraşın altını çiziyor. Yatırımcıları korumak ve piyasa bütünlüğünü korumak için bir ölçü düzenleme gerekli olsa da, problem kesimdeki yenilikçiliği ve büyümeyi büsbütün boğmadan teşvik eden istikrarlı bir yaklaşım bulmakta yatıyor. Coinbase-SEC yasal savaşının sonucu elbet ABD kripto para ünitesi sanayisi için geniş kapsamlı tesirlere sahip olacaktır. Mahkemenin kararına bağlı olarak, düzenleyiciler ve kripto şirketleri ortasında daha uyumlu bir münasebetin önünü açabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap