SEC, yapay zeka ile ilgili yeni bir öneriyi kabul etti

SEC, yapay zeka ile ilgili yeni bir öneriyi kabul etti

Paylaş
BTC Piyasası: SEC, yapay zeka ile ilgili yeni bir öneriyi kabul etti

SEC, aracı kurumlar ile yapay zeka kullanımı hakkında bir öneriyi kabul ettiğini duyurdu.

SEC, geçtiğimiz devirlerde yapay zekanın muhtemel tehlikelerine karşı birtakım ikazlarda bulundu. Bununla birlikte ajans, büyük yapay zeka şirketlerini yakından incelediğini de söyledi.

SEC, yapay zeka için aracı şirketlerle “çıkar çatışması” mutabakatını kabul etti

SEC, aracı kurumlar tarafından yapay zekayı nasıl kullanabileceklerini düzenleyen yeni “çıkar çatışması” kurallarını kabul etti. Bu yeni kurallar, broker’ların yatırımcıları hedeflemek ve yatırım stratejilerini belirlemek için “optimizasyon fonksiyonlarını” nasıl kullanabileceklerini yönetecek.

SEC Lideri Gary Gensler, değişiklikleri savunurken, komitecilerin “optimizasyon işlevlerini” yahut bilgi analitiği araçlarını kullanmasını yasaklamayı amaçlayan bu kuralların çıkar çatışmalarını önlemeyi hedeflediğini belirtti. Bu yeni düzenlemeler, yatırımcılarla etkileşime geçme ve bağlantıya geçme süreçlerinde çıkar çatışmalarını azaltmayı amaçlamaktadır.

BTC Piyasası: SEC, yapay zeka ile ilgili yeni bir öneriyi kabul etti 1

SEC, kapsanan teknolojilerin bir firmanın analitik, teknolojik yahut hesaplamalı fonksiyonları, algoritmaları, modelleri, korelasyon matrislerini yahut misal prosedürleri yahut süreçleri içerdiğini belirtti. Bu teknolojilerin kullanımı yatırımcılarla etkileşime geçerken çıkar çatışması oluşturabileceği için düzenlemeler getiriliyor.

Önerilen kural değişiklikleri 3’e karşı 2 oyla kabul edildi ve Komiser Hester Peirce ile birlikte Cumhuriyetçi Komiser Mark Uyeda tarafından bu düzenlemelere karşı çıkıldı. Güncellemeler, SEC’e kayıtlı komisyoncu-satıcılar aracılığıyla yapılan kripto para ünitesi ve dijital varlık süreçleri için geçerli olacak.

Bu düzenlemelerin maksadı, yatırımcıların korunmasını sağlamak ve yapay zeka ve data analitiği araçlarının etik kullanımını teşvik etmektir. Güncellemeler Federal Sicil’de yayınlandıktan sonra vatandaşlar 60 gün boyunca yorumlarını sunabileceklerdir ve komite sonuncu oylamayı yapacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap