SEC ve Coinbase: Değerli Tarihler Ve Gelişmeler Açıklandı!

SEC ve Coinbase: Değerli Tarihler Ve Gelişmeler Açıklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC ve Coinbase: Değerli Tarihler Ve Gelişmeler Açıklandı!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ile Coinbase ortasındaki yasal savaş devam ediyor. Önümüzdeki Ağustos ayında kıymetli kilometre taşları gerçekleşecek. SEC, 6 Haziran’da Coinbase’e karşı bir dava açtı ve kripto para borsasını kayıtsız bir kurulcu ve aracı olarak faaliyet göstererek menkul değerler maddelerini ihlal etmekle suçladı. Şirketin Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, davayla ilgili yasal süreçlerin programını açıklamak için şahsî Twitter sayfasını kullandı. İşte detaylar…

Coinbase davasında kritik açıklamalar var

Dosyalanan dokümanlara nazaran Coinbase’in 20 Temmuz’da SEC’in tezlerine itiraz eden argümanlarını sunması planlanıyor. Yedi gün sonra, Coinbase’i destekleyen taraflar borsayı savunmak için ek bilgi sunma fırsatına sahip olacak. SEC, 3 Eylül’de Coinbase’e karşı bir çürütme sunacak. Benzeri biçimde, sonraki yedi gün içinde, öbür taraflar da SEC’in argümanlarını destekleyen ve Coinbase’in argümanlarına karşı çıkan ispatlar sunma bahtına sahip olacaklar. SEC’in delil sunması için öngörülen müddet yaklaşık bir ay, yani 3 Ekim’e kadar. Ayrıyeten 10 Ekim’de SEC’i savunan uzmanlar, Coinbase’e karşı fikirlerini belirtecek. Yani Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, “amicus curiae” yorumları dinlenecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC ve Coinbase: Değerli Tarihler Ve Gelişmeler Açıklandı! 1

Temmuz 20’te dosyalanan dokümanlar, hem Coinbase hem de SEC’in mahkemeye SEC’in sözleri için son tarihle ilgili ortak bir teklif sunduğunu ortaya koydu. Sonunda mahkeme, SEC tarafından talep edilen tarih olan 3 Ekim’i seçti. Devam eden davanın tesiri nedeniyle, 14 Temmuz’da Coinbase, Kaliforniya, New Jersey, Güney Carolina ve Wisconsin’deki müşteriler için staking hizmetlerini bir sonraki duyuruya kadar süreksiz olarak askıya alacağını açıkladı. Karar, davayı çevreleyen yasal belirsizliğe cevap olarak alındı. Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, kripto varlıklar ve ilgili hususlar için düzenleyici ortamı ele almak emeliyle ABD’li milletvekilleriyle bir ortaya gelmeyi planlıyor.

SEC davası epey kritik

SEC’in Coinbase’e karşı açtığı dava, düzenleyici kurumların süratle gelişen kripto varlık alanında uyumluluğu nasıl denetleyeceği ve uygulayacağı konusunda bir emsal oluşturabileceğinden, kripto para ünitesi sanayisinde çok kıymetli bir gelişmedir. Hem Coinbase hem de SEC önümüzdeki haftalarda davalarını sunmaya ve destekleyici deliller toplamaya hazırlanmakta. Bu da ABD’deki kripto para düzenlemelerinin geleceğini değerli ölçüde etkileyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC ve Coinbase: Değerli Tarihler Ve Gelişmeler Açıklandı! 2

Yatırımcılar, bölüm paydaşları ve kripto para meraklıları bu davayla ilgili gelişmeleri yakından izleyecek, zira sonuç kripto para borsalarının ve öbür dijital varlık hizmet sağlayıcılarının çalışma biçimini ve ileriye dönük düzenleyici makamlarla etkileşimini şekillendirebilir. Ağustos ayı yaklaştıkça, SEC ve Coinbase davasındaki bu değerli kilometre taşları için beklenti ağırlaşıyor. Kripto dünyası bu yasal destandaki bir sonraki kısmı bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap