SEC, uyumluluk sebebiyle bir şirkete suçlamalarda bulundu

SEC, uyumluluk sebebiyle bir şirkete suçlamalarda bulundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, uyumluluk sebebiyle bir şirkete suçlamalarda bulundu

SEC, uyumluluk ve aldatıcı reklam sebebiyle Titan Küresel Capital Management’e karşı suçlamalarda bulundu.

SEC, kripto para kesiminin yanı sıra mümkün suçlamalara karşı bütün bölümlerdeki yatırımcıları korumak ismine çalışmalarına devam ediyor.

SEC’ten Titan Küresel Capital Management’a suçlamalar

SEC, fintech yatırım danışmanı Titan Küresel Capital Management’a karşı suçlamalarda bulundu. Bu dava, 2020 yılında revize edilen pazarlama kuralı çerçevesinde açılan birinci dava olarak dikkat çekiyor. SEC, Titan Küresel Capital Management şirketini aldatıcı reklam ve uyumluluk başarısızlıklarıyla suçlamalarda bulundu.

SEC’e nazaran, New York merkezli şirket, web sitesinde Aralık 2020’de değiştirilen pazarlama kuralını ihlal ederek “varsayımsal performansa” dayalı aldatıcı tezlerde bulundu. Bu durum, pazarlama kuralları çerçevesindeki birinci suçlama örneğiydi. SEC’nin kıdemli icra memuru Osman Nawaz, bu dava hakkında yaptığı açıklamada, pazarlama kurallarının danışmanların uyumluluğunu sağlaması gerektiğini ve bu davanın başka danışmanlara uyumluluğu hatırlatıcı bir ihtar niteliği taşıdığını söz etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, uyumluluk sebebiyle bir şirkete suçlamalarda bulundu 1

Titan Küresel Capital Management, SEC’e nazaran, eserlerinin performansına ait aldatıcı savlarda bulundu. Örneğin, şirket Titan Crypto eserinde yalnızca üç haftalık bilgilere dayalı olarak yıllıklaştırılmış yüzde 2,700’lük getiri sağlanabileceğini argüman etti. Ayrıyeten şirketin kripto varlık saklaması hakkında bilinmeyen açıklamalarda bulunduğu ve uyumluluk siyasetlerine uymadığı belirtildi.

SEC’in bu dava ile kripto yatırım danışmanlarını daha sıkı denetleme maksadı taşıdığı görülmektedir. Daha evvel Şubat ayında İmtihanlar Bölümü’nden bu hususta yeni bir odaklanma duyurusu yapılmış ve kripto para ünitesi firmalarını etkileyecek saklama kurallarında değişiklikler önerilmiştir. Dava sonucunda, Titan Küresel Capital Management’in SEC’e ceza ödemesi ve etkilenen müşterilere dağıtılacak ödeme yapması gerekebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap