SEC, spot Bitcoin ETF kararlarının tümünü erteledi

SEC, spot Bitcoin ETF kararlarının tümünü erteledi

Paylaş
BTC Piyasası: SEC, spot Bitcoin ETF kararlarının tümünü erteledi

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC); BlackRock, WisdomTree, Invesco Galaxy, Wise Origin, VanEck, Bitwise ve Valkyrie Digital Assets dahil olmak üzere tüm spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) müracaatlarına yönelik kararları ekim ayına erteledi.

Halihazırda düşüş eğiliminde olan Bitcoin (BTC), haberler üzerine yüzde 4,46 oranında düşerek 26 bin dolar civarına geriledi.

SEC, geçen ay Wise Origin (Fidelity), BlackRock ve Invesco Galaxy üzere hem kripto yüklü hem de klasik finans firmalarından gelen en son müracaatları incelemeye başladı. Müracaat sahipleri, yatırımcıların bir cüzdan oluşturma yahut bitcoin satın alma zorunluluğundan kurtararak, bitcoin alanında daha fazla perakende yatırımına müsaade verdiğini argüman ettikleri birinci spot bitcoin ETF’sini başlatmayı umuyor.

Yapılan ertelemeler, SEC’in kesin bir karar almadan evvel müracaatlar üzerine daha fazla kamu geri bildirimi almak istediğini gösteriyor.

Kararların alınması için ertelenmiş tarihler şu biçimde:

  • Bitwise: 16 Ekim
  • Wise Origin (Fidelity), Galaxy ve WisdomTree: 17 Ekim
  • Valkyrie: 19 Ekim

Düzenleyicinin son bir karar vermek için müracaatları incelemeye başladığı andan itibaren toplam 240 günü bulunuyor.

Bu ertelemelerde Grayscale’in SEC’e karşı zaferi büyük bir rol oynuyor. SEC, Grayscale’in teklifini reddederken olduğu üzere başka ETF müracaatlarını reddederken de benzeri argümanlar kullandı. Temyiz mahkemesi, düzenleyiciye başvuruyu bir kere daha gözden geçirmesini emretti.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap