SEC, NFT’lere yönelik birinci yaptırımını uyguladı

SEC, NFT’lere yönelik birinci yaptırımını uyguladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, NFT’lere yönelik birinci yaptırımını uyguladı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), NFT satışı gerçekleştiren Los Angeles merkezli bir şirketin, yasa dışı menkul değer sattığına karar verdi. Argümanlar doğrultusunda NFT’leri satın alan yatırımcıların tazminat ödemeleri gerektiğini bildirdi.

Ancak SEC’in bu kararı, düzenleyicilerin tüm NFT’leri menkul değer olarak gördüğü manasına gelmiyor.

Hatalı Pazarlama

Bir medya şirketi olan Impact Theory, pazartesi günü yapılan açıklamaya nazaran SEC’in menkul değer olarak sınıflandırdığı üç kesimden oluşan NFT’leri satarak yaklaşık 30 milyon dolar elde etti. NFT’lerin menkul değer olarak nitelendirilmesinin sebebi ise şirketin koleksiyonun “muazzam değerini” öne çıkarması ve yatırımcılara kâr elde etme kelamı vermesi oldu.

Açıklamada, “Impact Theory, yatırımcıları koleksiyonu satın almaya teşvik etmek emeliyle, onların bir yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Şirket, tanıtımlarında yatırımcıların kâr elde etme potansiyeline odaklandı.” sözleri yer aldı.

Impact Theory, NFT’leri satın alan yatırımcılara paralarını geri ödemeyi ve elinde kalan tüm NFT’leri imha etmek ismine bir fon kurmayı kabul etti. Karara nazaran şirket, federal düzenleyicilere 6,1 milyon dolardan fazla ceza ödeyecek.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap