SEC Lideri Kripto Paraları Sert Eleştirmeye Devam Ediyor!

SEC Lideri Kripto Paraları Sert Eleştirmeye Devam Ediyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Lideri Kripto Paraları Sert Eleştirmeye Devam Ediyor!

ABD kongresindeki açıklamalarının akabinde SEC Lideri Gary Gensler, Çarşamba günü bir konferansta konuşma yaptı. Gensler, kripto para sanayisine karşı sert tavrını yeniledi. SEC Lideri, suiistimallerle ve maddelerin dışına çıkmaya çalışan beşerlerle bu kadar dolu bir alan görmediğini söyledi.

SEC Lideri: Milyonlarca yatırımcı kripto alanında ziyan gördü!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, SEC Lideri Gary Gensler, kripto alanı üzerinde ‘Demokles’in kılıcı’ üzere sallanıyor. SEC Lideri, 2008 finansal krizinin doruğunda Lehman Brothers’ın çöküşünün 15. yıldönümünü kutlamak üzere Better Markets tarafından düzenlenen bir konferansta Çarşamba günü konuşma yaptı. Gensler, yorumlarında kripto sanayisine karşı sert tavrını yeniledi. Bu bağlamda, “Bu kripto alanı, rastgele bir tokena önyargılı yaklaşmaksızın, büyük bir kısmı menkul değerler kanunları kapsamında. Lakin maalesef büyük bir kısmı da uyumlu değil,” dedi.

Gary Gensler, milyonlarca yatırımcının kripto yüzünden ziyan gördüğünü söyledi. Ayrıyeten, daldaki düşüncelerin daha geniş finansal sisteme yayılmasının mümkün olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda Gensler, şu açıklamaları yaptı:

Milyonlarca yatırımcı bu alanda ziyan gördü. Bu, yatırımcılara ziyan verebilecek bir alan, lakin birebir vakitte daha geniş iktisada de ziyan verebilir. Zira yatırımcı itimadına ziyan verebilir. Zira, finans nihayetinde inanç üzerine inşa edilmiştir.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Lideri Kripto Paraları Sert Eleştirmeye Devam Ediyor! 1

Başarısız olan bankalar ile kripto ortasında temas vardı”

Bu ortada Gary Gensler, genel kripto iktisadının çapını küçümsedi. Bu doğrultuda, “100 trilyon dolarlık sermaye piyasasına” kıyasla “biraz küçük” olduğunu söyledi. Gensler, “Nispeten küçük, fakat yatırımcı inancına hakikaten ziyan verebilir” diye devam etti. Ayrıyeten Gensler, bu yılın başlarında başarısız olan birtakım bölgesel bankalar ile kripto alanı ortasında direkt temaslar olduğunu belirtti.

Gary Gensler’e nazaran, bu alan suistimallerle dolu!

SEC Lideri, on yıllardır finans dünyasının içinde olduğunu belirtti. Bu bağlamda, suiistimallerle ve kanunsuz beşerlerle bu kadar dolu bir alan görmediğini söyledi. Gensler, ünlülerin kripto para alanına olan takviyelerini de es geçmedi. Ayrıyeten, çeşitli yargı alanlarındaki kurallar ve yasalar ortasında arbitraj yapmaya yönelik yasal uğraşları da eleştirdi. Fakat yeni kurallara ve mevzuata muhtaçlık olmadığını da kelamlarına ekledi. SEC Lideri, bu husustaki görüşlerini açıklarken şu sözleri kullandı:

Bizim kurallarımız var. Kurallarımız var! İster kara para aklamayı tedbire ve yaptırım alanında olsun, ister menkul değerler yasalarında olsun, ister emtia borsası yasasında olsun, bunlara Kongre’nin kabul ettiği yasalar deniyor. Kongre’nin kabul ettiği maddelerimiz var.

Bu ortada Gensler, moderatörün son davalardaki “bazı sempatik yargıçlar” hakkındaki açıklamasına cevap vermedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap