SEC Lideri Gensler, ABD Senatosu’nda kripto kesimini kıymetlendirdi

SEC Lideri Gensler, ABD Senatosu’nda kripto kesimini kıymetlendirdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Lideri Gensler, ABD Senatosu’nda kripto kesimini kıymetlendirdi

Investing.com – ABD Senatosu alt komitesinde gerçekleştirilen oturumda ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) 2024 mali yılı bütçesi konusunda konuşan Gary Gensler, kripto bölümü hakkında da görüşlerini aktardı.

SEC Lideri Gary Gensler, kripto para sanayisindeki düzenleyici eksikliğine vurgu yaptı ve gelişmekte olan finansal piyasalardaki meselelerle gayret etmek için ek kaynak gereksinimi olduğunu aktardı. 

Gensler, konuşmasının kripto para dalıyla ilgili olan kısmında kâfi düzenlemelerin olmadığı bölümde spekülatif hareketler nedeniyle yatırımcıların yüksek risk altında olduğunu vurguladı. Yatırımcıların kripto para piyasalarında varlıklarını zahmetle kazandığını söz eden SEC Lideri, muhtemel kayıpları önlemek için piyasanın çok acil biçimde düzenlenmesi gerektiği görüşünü aktardı.

Kripto dalıyla ilgili en büyük telaşının 20 bine ulaştığı kestirim edilen kripto varlıklar olduğunu söyleyen Gensler, bu varlıkların büyük bir kısmının yatırım kontratı kapsamına girdiğini ve varlıkların, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu’nun (CFTC) kapsamının dışında olduğunu idda etti. Gensler, sunduğu münasebetlere nazaran Bitcoin ve birkaç altcoin dışındaki başka kripto varlıkların menkul değer maddeleri çerçevesinde kıymetlendirilmesi talebini bir kere daha yineledi. Bununla birlikte Bitcoin için dolandırıcılık tedbire özellikleri sahip olduğu tabirinin kullanılması dikkat çekti. 

Geçen hafta büyük ölçüde Ripple’ın zaferini ilan etti davadan dolaylı formda bahseden Gary Gensler, “eğer birinden para topluyorsanız, bu 1930’larda oluşturulan menkul değer maddelerine tabidir” sözünü kullandı. 

SEC Lideri, oturumunda Blockchain teknolojisi hakkında da konuştu ve bu teknolojinin şeffaflığı konusunda telaş duyduğunu söyledi. Blockchain teknolojisinin yararlı olduğunu kabul eden Gensler, bir kere daha yatırımcı çıkarını öne çıkararak bu alanda şeffaflık konusunda tedbirler alınması gerektiğini vurguladı. 

SEC’e FTX kurucusu konusunda alınan aksiyonlar soruldu

Senato’da ayrıyeten SEC’in FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’e yönelik nasıl bir aksiyon planı olduğu soruldu.

Gary Gensler, mümkün yaptırımlarla ilgili detayları ifşa edemeyeceğini söylerken kripto kesiminin genel olarak klasik menkul değerler düzenlemelerine ters modellere sahip olduğunu vurguladı. 

SEC Lideri Gary Gensler’in Senato önünde kripto piyasası hakkında görüşlerini aktarması piyasada çok fazla yankı bulmadı. Çünkü Gensler, daha evvelki açıklamlarına misal sözler kullandı. 

Bitcoin, dünkü süreçlerde 30.000 dolar düzeyinin çabucak altında yatay kalırken yeni güne %1’e yakın yükselişle başladı ve yine 30.000 dolar bandına adım attı. Ethereum, dün 2.000 dolar düzeylerinden başlayan düşüşü devam ettirerek 1.880 dolara kadar geriledi. Yeni güne alıcılı başlayan en büyük altcoin, sabah saatlerinde %1,3 yükselişle 1.914 dolardan süreç görüyor.

Toplam kripto para piyasa bedeli, 1,21 trilyon dolarda bulunurken piyasa geneline olumlu bir hava hakim. Son 24 saatlik fiyat hareketine nazaran birinci 100’de bugün öne çıkan kripto para %22 oranında yükselerek 0,17 dolara ulaşan Stellar (XLM) oldu. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap