SEC Eski Yetkilisi Korkuttu: Binance’in Geleceği Belirsiz!

SEC Eski Yetkilisi Korkuttu: Binance’in Geleceği Belirsiz!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Eski Yetkilisi Korkuttu: Binance’in Geleceği Belirsiz!

Yakın vakitte, eski bir Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) yetkilisi olan John Reed Stark, Binance’in geleceğine ait telaşlarını lisana getirdi. Stark, ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) tanınan kripto para borsasının sonunu işaret edebilecek mühürsüz evraklarına işaret ediyor. Bu gelişme, Adalet Bakanlığı’nın Binance borsasına karşı mali dolandırıcılığı kovuşturmak için kapsamlı bir takımı harekete geçirerek incelemelerini yoğunlaştırmasıyla ortaya çıktı.

Binance, Adalet Bakanlığı’nın kapsamlı nezareti altında

SEC’in John Reed Stark’ın son toplumsal medya açıklamaları, Binance ile ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Mali Hataları Uygulama Ağı (FinCEN) ortasında devam eden bir uyuşmazlığa ışık tuttu.   Stark, yakın vakitte açıklanan DOJ belgelerinde bulunan kıymetli ifşaatların altını çizerek, kurumun şu anda Binance üzerinde uyguladığı kapsamlı kontrole ışık tutuyor. Bilhassa, Binance’in uyumluluğunu denetlemekle görevlendirilen DOJ gözlemcisinin yetkisi, DOJ içindeki çeşitli kısımların nezareti altında olacak.

Stark, bu nezaretin Ceza Kısmı, Kara Para Aklama ve Varlık Kurtarma Kısımları, Ulusal Güvenlik Kısmı, Karşı İstihbarat ve İhracat Denetim Kısmı ve Washington Batı Bölgesi ABD Savcılığı’nın ortak bir gayretini içerdiğini vurguluyor. Böylesine eşgüdümlü bir yaklaşım, Adalet Bakanlığı’nın mali dolandırıcılığı tüm imkânlarını kullanarak cezai kovuşturmaya tabi tutma kararlılığını göstermekte. Stark, Binance’in DOJ’un nezaretine verdiği karşılığın, faaliyetlerinin, dokümanlarının ve kaynaklarının incelenmesine müsaade vererek izleyiciye sınırsız erişim sağladığının altını çiziyor.

Borsa, milyonlarca dolar kaybedebilir

Buna ek olarak Binance, eski çalışanlar, temsilciler, danışmanlar ve ortak teşebbüs ortakları da dahil olmak üzere borsayla bağlı çeşitli kuruluşlarla gözlemcinin etkileşimini kolaylaştırmakla yükümlüdür. Ayrıyeten Stark, ağırlaştırılmış incelemenin Binance’e karşı devam eden davayı desteklediğini ortaya koyuyor. ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), DOJ savunma mutabakatındaki gerçekleri icra davasına dahil etti ve federal mahkemeyi Binance tarafından uzlaşmada yapılan kabulleri dikkate almaya çağırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Eski Yetkilisi Korkuttu: Binance’in Geleceği Belirsiz! 1

Stark’a nazaran borsanın hem SEC hem de Adalet Bakanlığı’nın yanı sıra Mali Hataları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından daima denetlenme mümkünlüğü, kripto para borsası için aşılmaz bir pürüz oluşturuyor üzere duruyor. Açıklanan ahenk taahhütleri, siyasetler, iç denetimler, müşteri ve üçüncü taraf münasebetleri, ihlal tedbire denetimleri, periyodik incelemeler, nezaret ve bağımsızlık, eğitim, raporlama, soruşturmalar, yaptırım, disiplin ve izleme bahislerini ele alan kapsamlı bir dizi prosedürü içermektedir. Bu taahhütlerin uygulanması ve yürütülmesinin Binance’e onlarca hatta yüz milyonlarca dolara mal olması beklenmekte.

Yükümlülükler dokümanı hayli ağır

Binance’in 13 sayfalık yükümlülükler dokümanında ana çizgileriyle belirtildiği üzere uyumluluk kontrolü, Adalet Bakanlığı’nın Ceza Dairesi, Kara Para Aklama ve Varlık Kurtarma Kısmı, Ulusal Güvenlik Kısmı, Karşı İstihbarat ve İhracat Denetim Kısmı ve Washington Batı Bölgesi ABD Savcılığı tarafından denetlenecektir.  Sıkı ahenk gereklilikleri, kapsamlı nezaret ile birleştiğinde Binance’in geleceği için güçlü bir tablo çiziyor. Bu sırada ABD’nin kripto paralara yönelik sert tavrı epeyce açık. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD, Güney Kore ve Japonya ile kripto paralardan bahsettikleri bir toplantı gerçekleştirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap