SEC Coinbase’e, dava öncesi BTC hariç tüm kripto süreçlerini durdurmasını önerdi

SEC Coinbase’e, dava öncesi BTC hariç tüm kripto süreçlerini durdurmasını önerdi

Paylaş
BTC Piyasası: SEC Coinbase’e, dava öncesi BTC hariç tüm kripto süreçlerini durdurmasını önerdi

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, Financial Times’la görüşmesi sırasında ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesinin (SEC) dava öncesi borsadan Bitcoin (BTC) dışındaki tüm kripto para süreçlerini durdurmasını istediğini anlattı.

6 Haziran’da SEC, borsanın federal menkul değerler yasasını ihlal ettiğini sav ederek Coinbase’e dava açmıştı. Teze nazaran borsa, süreçlerinde kayıtsız menkul değerler kullanıyordu. Coinbase ise SEC’in bu hareketinin türel bir destekten uzak olduğunu ve sürecin keyfi olduğunu savundu.

Coinbase ve SEC şu anda çabasına devam ediyor. Dava evrakında menkul değer olduğu tez edilen ripple (XRP) token’ı, yargıcın token’ın bir menkul değer olmadığına karar vermesinin akabinde küçük çaplı da olsa bir zafer kazanmıştı.

Financial Times görüşmesi sırasında, “Bize gelip Bitcoin dışındaki varlıkların menkul değer olduğunu düşündüklerini söylediler. Biz de bu sonuca nasıl vardıklarını sorduk zira ortada bizi ilgilendiren bir yasa yoktu. Onlar da bunu bize açıklamayacaklarını, Bitcoin dışındaki varlıkları listelemekten vazgeçmemiz gerektiğini söylediler.” tabirlerini kullanan Armstrong, SEC’in bu teklifinin borsaya mahkemeye gitmekten öbür seçenek bırakmadığını belirtti.

SEC ise Financial Times’a bu türlü bir resmi talepte bulunmadıklarını söyledi.

Financial Times raporu, “Bir soruşturma sürecinde, çalışanlar menkul değerler kanunları kapsamında Komite için soru işaretleri yaratabilecek davranışlar konusunda kendi görüşlerini paylaşabilirler.” sözlerine yer verdi.

SEC Lideri Gary Gensler, daha evvel Bitcoin dışındaki tüm kripto para ünitelerinin menkul değer olduğunu öne sürmüştü. Armstrong’un ifşaatları SEC’in, Coinbase’e dava açmadan evvel ikinci en büyük kripto para ünitesi olan Ether‘i bir menkul değer olarak gördüğünü gösteriyor. Fakat kurulda yer alan bireyler de kendi ortalarında fikir ayrılıkları yaşıyor ve bireylerin görüşlerini kurulun görüşü olarak algılamak pek de yanlışsız olmaz.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap