SEC bu sefer kripto piyasasındaki toparlanmaya yardımcı olacak mı?

SEC bu sefer kripto piyasasındaki toparlanmaya yardımcı olacak mı?

Paylaş
BTC Piyasası: SEC bu sefer kripto piyasasındaki toparlanmaya yardımcı olacak mı?

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesinin (SPK), vadeli ETH ETF başvurusunu onaylayabileceğine dair söylentiler, sert düşüşlere maruz kalan kripto piyasası için bir nebze moral oldu.

Bloomberg haberinde SEC’in ETH vadeli süreçler ETF’si hakkında olumlu cevap verebileceğine dair birçok kaynaktan bilgi alındığı aktarıldı. ETF gündeminde şu an spot Bitcoin ETF müracaatları varken yatırım şirketleri, Ethereum’a dayalı eser yelpazesini genişletmek için de atılım yaptı. Şu an ProShares, Valkyrie Bitwise ve Roundhill üzere şirketler başta olmak üzere 12 yatırım şirketinin vadeli ETH ETF başvurusunu bulunuyor. Fakat hangi şirketlerin müracaatlarının onay alacağı belirsizliğini korurken muhtemel onayın Ekim ayından evvel gelmeyeceği düşünülüyor. Tekrar de bahsin bugün gündeme getirilmesi kara bulutların arttığı kripto piyasası için az da olsa olumlu bir gelişme olarak kabul edildi.

Ethereum, genel düşüş ivmesinde 1.550 dolara kadar geriledikten sonra düşüşü fırsat bilen yatırımcıların tabandan yaptıkları alımla en büyük altcoin, %9’a yakın güzelleşti ve gün içinde 1.680 – 1.690 dolar bandında yatay kaldı.  

Kripto para piyasaları haftanın son iş gününe girilirken satış şokuyla sarsıldı. Satışa münasebet olarak birinci etapta Wall Street Journal tarafından servis edildiği bildirilen SpaceX’in Bitcoin satışları gösterilirken ilerleyen saatlerde şirketten açıklama gelmemesi ve satışın doğrulanmaması düşüş için öteki münasebetler aranmasına neden oldu.

Evergrande iflası kripto piyasalarını nasıl tesirler?

Bununla birlikte ilerleyen saatlerde Çin emlak devi Evergrande’nin iflasını açıklamasının kripto piyasalarını olumsuz etkilediği durumu daha ağır basmaya başladı. Geçen yıl Çin’in en büyük ikinci emlak şirketinin temerrüde düşmesinin akabinde kripto piyasalarında misal halde sert düşüşler gerçekleşmişti. Evergrande’nin iflasının Çin’in büyümesi üzerinde baskı oluşturarak global piyasaları zorlama mümkünlüğü, dolaylı olarak kripto piyasaları üzere riskli yatırımlara sekte vurabileceğine dair kaygı olarak kabul ediliyor. 

Bu tasalar ışığında gerçekleştiği beklenen olan büyük yatırımcı satışlarının panik satışlarla desteklenmesi son 24 saatte gördüğümüz üzere kripto paralarda ani düşüşlere neden oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap