SEC, Bu Kripto Şirketiyle Anlaştı: Ceza Vermeyecek!

SEC, Bu Kripto Şirketiyle Anlaştı: Ceza Vermeyecek!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Şirketiyle Anlaştı: Ceza Vermeyecek!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Nashville merkezli bir şirket olan Linus Financial, Inc. ile kripto borç verme eseri Linus Interest Accounts konusunda bir uzlaşmaya vardı. SEC’in kararı, Linus Financial’ın ceza almamasını sağladı. İşte detaylar…

SEC, bu kripto şirketi için kararını açıkladı

Linus Financial, Mart 2020’de Linus Interest Accounts’ı tanıttı ve ABD’li yatırımcıların fiat para ünitesini kripto para varlıklarına dönüştürmelerine imkan tanırken faiz ödemeyi vaat etti. Lakin SEC, bu hesapları menkul değer olarak kategorize etti. Böylelikle Linus Financial’ın tamamlamadığı kaydı mecburî kıldı. Linus Financial, bu nezaretin tespit edilmesinin akabinde 25 Mart 2022 tarihinde bu hesapları potansiyel yatırımcılara sunmayı durdurdu. Ayrıyeten, mevcut yatırımcıların Nisan 2022 sonuna kadar yatırımlarını geri çekmelerine müsaade veren ve tam bir geri ödeme sağlayan bir süreç başlattılar.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Şirketiyle Anlaştı: Ceza Vermeyecek! 1

Hesap verebilirlik ehemmiyetini korurken, SEC‘in icra kısmının yardımcı yöneticisi Stacy Bogert, SEC’in şirketlerin işbirliği yapmasını ve kusurları derhal düzeltmesini arzuladığını vurguladı. Bogert, “Bugünkü uzlaşma, işbirliğinin ve düzeltmenin ehemmiyetine dair hayati bir hatırlatma fonksiyonu görüyor” dedi. Linus Financial ile olan bağlarına ek olarak, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi, merkezi olmayan finans protokollerindeki başka iştirakçilere ihtarlarda bulundu. Eleştirmenlerin SEC’in icra süreçlerini açık yasalar oluşturmak yerine politikayı şekillendirmek için bir araç olarak kullandığını sav ettiği bir devirde, kurumun Linus Financial davasındaki yaklaşımı dikkat çekiyor.

SEC ekosistemindeki son gelişmeler

Bu gelişme, kurumu yine yapılandırmayı ve mevcut lideri Gary Gensler’i potansiyel olarak vazifeden almayı amaçlayan SEC Stabilizasyon Yasası ile ilgili devam eden tartışmaların ortasında ortaya çıktı. Sonuç olarak, Linus Financial davası, kripto para ünitesi düzenlemesine ait daha geniş tartışmaya yeni bir bakış açısı sunuyor.  Bu sırada, SEC’e vurulan en son darbe, bir temyiz mahkemesinin Grayscale tarafından talep edilen bir Bitcoin borsa yatırım fonu dönüşümünü reddetme münasebetinde tutarsızlıklar olduğunu belirtmesiyle geldi. SEC daha evvel Bitcoin vadeli süreçlerine dayalı ETF’leri onaylamıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Şirketiyle Anlaştı: Ceza Vermeyecek! 2

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Senatör Warren Davidson (R-OH) Gensler’in istifa etmesi için davetlerini yeniledi. Daha da büyük bir darbe SEC’in Ripple’a karşı kaybıydı. Ön mahkeme kararı, SEC’in birçok kripto para ünitesinin menkul değer olduğu tarafındaki geniş argümanına meydan okudu. Mahkeme, XRP’nin bir borsada yatırımcılara satıldığında menkul değer olmadığına karar vererek dal için büyük bir kazanım elde etti. Mahkeme draması şimdi sona ermemiş olsa da, Ripple davasında en son bir mağlubiyet SEC için yıkıcı olabilir. Daha da değerlisi, her olumsuz karar SEC’in yasal teorilerindeki ve Gensler idaresindeki uygulama stratejilerindeki kusurları ortaya çıkarıyor üzere duruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap