SEC, Bu Kripto Para Şirketine Mahkeme Celbi Yolladı!

SEC, Bu Kripto Para Şirketine Mahkeme Celbi Yolladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Para Şirketine Mahkeme Celbi Yolladı!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), bir kripto para şirketini mercek altına aldı. Bu sefer, Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital, düzenleyicilerin odağında idi. Şirket, Montana Hardin’deki 100 megavatlık data merkeziyle ilgili olarak SEC’den bir mahkeme celbi daha aldığını açıkladı. İşte detaylar…

Kripto para şirketi, SEC’den mahkeme celbi aldı

Marathon’un 10 Mayıs’ta yayınlanan üç aylık raporuna nazaran, 10 Nisan’da Montana’daki tesisi oluştururken meydana gelen “diğer şeylerin yanı sıra ilgili taraflarla yapılan süreçlerle ilgili” mahkeme celbi aldı. Açıklamada “SEC’in federal menkul değerler yasasının ihlal edilip edilmediğini araştırıyor olabileceğini anlıyoruz. SEC ile işbirliği yapıyoruz,” sözleri yer aldı.  Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu mahkeme celbi Marathon’un tesisle ilgili olarak aldığı ikinci celp. Ayrıyeten, 2021’in üçüncü çeyreğinin sonlarında SEC’in firmadan bir dizi ilgili doküman ve irtibatı üretmesini istediği bir mahkeme celbi de almıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Para Şirketine Mahkeme Celbi Yolladı! 1

9 Mayıs’ta Marathon, Abu Dabi’de büyük ölçekli bir Bitcoin madencilik tesisi kurmak için kripto varlık altyapı şirketi Zero Two ile iştirak kurduğunu duyurdu. Tesis toplam 250 megawatt kapasiteli iki madenden oluşacak ve Marathon Abu Dabi’de madencilik yapmanın olağanda mümkün olmamasına rağmen, “özel imal daldırma çözümünün” madencilik teçhizatlarının serin kalmasını sağlamak için kâfi olacağını” belirtti. Duyuru, Biden idaresinin ABD’de faaliyet gösteren kripto madencileri için, kripto madenciliği yaparken kullanılan elektrik maliyetinin yüzde 30’una eşit bir vergi ödemelerini gerektirecek yeni bir vergi önermesinden yalnızca iki ay sonra geldi.

Marathon, ziyanını azalttı

Bu sırada Kuzey Amerika’nın halka açık en büyük kripto madencilerinden biri olan Marathon, yükselen Bitcoin fiyatı ve artan üretimin Florida merkezli şirketin kârlılığa geri dönmesine yardımcı olması nedeniyle pay başına birinci çeyrek ziyanının iddia edilenden daha az olduğunu bildirdi. FactSet bilgilerine nazaran Marathon, ortalama 0,08 dolarlık varsayımına kıyasla pay başına 0,05 dolar net ziyan açıkladı. Çarşamba günü yapılan açıklamaya nazaran ziyan, 3,14 dolar olan bir evvelki çeyreğe ve 0,12 dolar olan 2022 yılının birebir periyoduna nazaran azaldı. Evvelki üç ayda 28,4 milyon dolar olan gelir 51,1 milyon dolara yükseldi. Bu sayı bir evvelki yıla nazaran çok az değişiklik gösterdi. Analistler çeyrek için 48,8 milyon dolar gelir kestiriminde bulunmuştu.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Bu Kripto Para Şirketine Mahkeme Celbi Yolladı! 2

Geçtiğimiz yıl, ortaklarından biri olan Compute North’un iflası da dahil olmak üzere operasyonel pürüzlerle karşılaşan Marathon, üretimini arttırdı. Firmanın operasyonel hashrate’i bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 64 artarak 11,5 exahash/saniyeye (EH/s) ulaşırken, Bitcoin üretimi de bu çeyrekte 2.195 BTC (80 milyon dolar) ile rekor kırdı. Çünkü Bitcoin fiyatı birinci çeyrekte yüzde 70’in üzerinde artış gösterdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap