SEC, BitConnect’ten beş kişiye dava açtı

SEC, BitConnect’ten beş kişiye dava açtı

Paylaş
Uzman Coin: SEC, BitConnect’ten beş kişiye dava açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2018’de iflas eden kripto para platformu BitConnect’in tanıtımını yaparak projede aktif bir şekilde rol alan beş kişiye dava açtı.

SEC’den yapılan basın açıklamasına göre BitConnect, 2017 Ocak ayı ile 2018 Ocak ayı arasında 2 milyar doların üzerinde kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptı ve bunu özellikle sosyal medya tanıtımlarıyla destekledi. Kurum, BitConnect’in borç verme (lending) programının günde birkaç kere yayınlanan Youtube videoları dahil, çeşitli şekillerde kitlelere tanıtan Trevon Brown, Craig Grant, Ryan Maasen ve Michael Noble’yi dava etti. Joshua Jeppesen adındaki bir diğer davalının ise BitConnect ile projenin tanıtımını yapanlar arasında irtibat kuran isim olduğu belirlendi. Jeppesen’in ayrıca etkinliklerde BitConnect’i temsil ettiği ifade edildi.

Davalılar, federal menkul kıymet yasalarının ihlalinin yanı sıra BitConnect’in kayıt dışı menkul kıymet satışına yardım ve yataklık etmekle suçlandı.

Dava, New York Güney Bölge Mahkemesi’nde açılırken kurum, ihtiyati tedbir, elde edilen haksız kazancın faiziyle iadesi ve para cezası talep ediyor.

BitConnect olayı

BitConnect, Bitcoin’in adını kullanarak dünya çapında on binlerce insanı dolandıran bir saadet zinciriydi. Kripto para borç verme platformu olarak maskelenen saadet zincirinde kullanıcılar sisteme Bitcoin gönderiyor, bu Bitcoin’ler, BitConnect Coin’e (BCC) çevriliyor ve sistemde belirli bir süre kilitli tutularak faiz kazanılıyordu. Platform, aylık yüzde 40’lara varan getiriler vadediyordu.

Zirve seviyesinde 440 dolardan satılan BCC, BitConnect balonu patladığında 0.67 dolara kadar gerilemiş ve sonra piyasadan tamamen silinmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap