SEC Bir Mağlubiyete Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir!

SEC Bir Mağlubiyete Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Bir Mağlubiyete Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), tanınan VIX vadeli süreçleriyle direkt rekabet eden bir volatilite endeksi eseri olan SPIKES vadeli süreçlerini düzenleme gayretlerinde büyük bir mağlubiyet yaşadı. Bu durumun bir kripto para davasını da etkilemesi beklenmekte. İşte detaylar…

SEC’e mahkemeden hezimet geldi

ABD Temyiz Mahkemesi, SEC’in SPIKES vadeli süreçlerini sunan borsa olan MIAX’e muafiyet verme kararını bozdu. Mahkeme, SEC’in kararının “keyfi ve kaprisli” olduğuna ve kâfi açıklamadan mahrum olduğuna hükmetti. SEC, muafiyetin şu anda Cboe’nin VIX vadeli süreçlerinin hakim olduğu volatilite endeksi piyasasında rekabeti teşvik etmek için gerekli olduğunu savunmuştu. Lakin mahkeme, SEC’in muafiyetin hedeflenen emele nasıl ulaşacağını gösteremediğini belirterek bu argümana katılmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Bir Mağlubiyete Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir! 1

Mahkeme ayrıyeten, SEC’in SPIKES vadeli süreçleri için potansiyel olarak daha elverişli vergi muamelesi ve daha düşük teminat gereklilikleri üzere muafiyetin VIX vadeli süreçlerine nazaran haksız bir avantaj sağlayabilecek kimi potansiyel dezavantajlarını ele almadığına dikkat çekti. Bu karar birebir vakitte bir kripto para şirketi olan Grayscale ile SEC ortasında Bitcoin ETF’leri konusunda yaşanan yasal savaş için de kıymet taşıyor. Bilhassa, SEC’in SPIKES vadeli süreçlerine karşı kaybettiği davada yer alan üç yargıçtan ikisinin birebir vakitte Grayscale davasının sonucuna karar vermekten sorumlu panelin bir kesimi olması dikkat çekiyor.

Kripto para şirketi için kritik kararlar

Bu sırada Grayscale geçtiğimiz günlerde SEC’e, kendi Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) başvurusu da dahil olmak üzere spot Bitcoin ETF müracaatlarına ait bir yorum mektubu sundu. Şirket, daha evvel Bitcoin vadeli süreç ETF’lerini onayladığı göz önüne alındığında, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylamak için zati kâfi nedene ve yetkiye sahip olduğunu savundu. Grayscale, spot Bitcoin ETF müracaatının öbür Bitcoin ETF müracaatları ile eşit kurallarda onaylanması gerektiğini kesin bir lisanla söz etti. Şirket ayrıyeten, SEC’in ETF başvurusu hakkında karar verirken, bağımsız olarak yahut bir mahkeme kararı nedeniyle olsun, yatırımcılara adil davranılması gerektiğini vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Bir Mağlubiyete Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir! 2

Grayscale, SEC’in öbür Bitcoin ETF müracaatlarını onaylamaya hazır olması halinde, spot Bitcoin ETF müracaatının onaylanmayı hak ettiğini kategorik olarak belirtti.  SPIKES vadeli süreçler yönetmeliğindeki gelişmeler ve devam eden Grayscale davası, volatilite endeksi eserleri ve kripto para ile ilgili ETF’ler için daha geniş tesirlere sahip olabilir. Lakin, bu davaların sonuçları hala beklemede olup, Grayscale kararının Eylül ayından sonra verilmesi beklenmektedir.  Btcpiyasasi.com olarak da billdirdiğimiz üzere ABD SEC’in Grayscale başvurusunu onaylamaya zorlayan sıkıntı bir noktada olabileceği düşünülmekte.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap