SEC, Binance.US’in süreç hacminin uydurma olduğunu sav etti: Binance’ten karşılık gecikmedi

SEC, Binance.US’in süreç hacminin uydurma olduğunu sav etti: Binance’ten karşılık gecikmedi

Paylaş
BTC Piyasası: SEC, Binance.US’in süreç hacminin uydurma olduğunu sav etti: Binance’ten karşılık gecikmedi

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Binance’in ABD iştiraki olan Binance.US’in kripto varlık fiyatlarını ve süreç hacimlerini etkilemek için düzmece süreçler yaptığını sav etti. 

SEC’in argümanına nazaran Binance.US, 2019 yılındaki lansmanından bu yana Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’nun denetiminde olduğu söylenen İsviçre merkezli Sigma Chain aracılığıyla süreç hacimlerini şişirdi. SEC’in bildirimine nazaran platformda Sigma Chain hesaplarıyla CZ ve kimi üst seviye yöneticilerin hesapları ortasında Wash Trading tekniğiyle bir tokenin süreç hacminin %70’i denetim edildi.

Binance.US tarafından bu argümana yönelik yapılan açıklamada SEC’in Wash Trading suçlamasının temelsiz olduğu ve gerçeklerin yanlış anlaşılmayla büsbütün saptırıldığı bildirildi.

Diğer yandan Management Science mecmuasında yer alan bir araştırmaya nazaran, 2019’un ikinci yarısında kripto ticaret hacimlerinin yaklaşık %70’i Wash Trading ile gerçekleşti. Bu çalışmaya nazaran 2020 yılının birinci çeyreğinde ise 6 trilyondan dolardan fazla düzmece süreç yapıldığı varsayım ediliyor. Çalışma, Binance.US’in datalarını içermese de global borsa Binance’in toplam hacminin yarısına yakınının Wash Trading ile gerçekleşmiş olabileceği tez edildi.

Wash Trading nedir?

Wash Trading, bir kripto varlığın fiyatının ve süreç hacminin dahili süreçlerle şişirilmek suretiyle yapılan geçersiz süreçler için kullanılan bir tabirdir. Bu teknikle belli bir varlık için talep varmış üzere gösterilerek varlığın likiditesinin artırılması amaçlanır. Düzenlenmiş platformlarda kullanılması yasak olan bu usul, düzenleyici eksikliğinden ötürü kripto para platformları için sık sık lisana getirilir. 

SEC, Binance.US’e yönelik yeni bir sav ortaya atarken kripto borsasının faaliyetlerine sekte vurma eforuna devam ediyor. O denli ki düzenleyici kurumun borsaya dava açmasının akabinde kıymetli oranda pazar hissesi kaybeden platformda, yatırımcı çıkışlarının yanında birtakım üst seviye yöneticilerinin de istifa ettiği görüldü.

Bu baskı, global borsa Binance’i de etkilerken öbür düzenleyici baskılarıyla birlikte dünyanın en yüksek süreç hacmine sahip borsası, yılbaşındaki %60’lık pazar hissesinin %50 düzeylerine gerilediğini gördü. Bunun yanında sürecin daha yeni başlıyor olması telaşları artırıyor. Çünkü borsa, ABD Adalet Bakanlığı, SEC ve CFTC ile epeyce maliyetli ve yıpratıcı bir dava sürecine hazırlanıyor.

Binance, CFTC davasının reddini talep edecek

Binance ile ilgili diğer bir gelişmede ise kripto para borsası ve CEO’su CZ’nin CFTC davasının reddedilmesini talep etmeye hazırlandığı raporlandı. 

Reuters haberine nazaran Binance, CFTC’nin iddasına karşılığını 27 Temmuz tarihinde iletecek ve bu karşılıkta davanın reddi talep edilecek. CFTC, Mart ayında Binance’in yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu ve ahenk programına uymadığı gerekçesiyle borsa ve Changpeng Zhao ismine dava açmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap