SEC Başkanı’ndan DLT, Bitcoin ETF, Stablecoin ve Libra Açıklaması

SEC Başkanı’ndan DLT, Bitcoin ETF, Stablecoin ve Libra Açıklaması

Paylaş
SEC Başkanı’ndan DLT, Bitcoin ETF, Stablecoin ve Libra Açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektörünün çeşitli kısımlarını düzenlemeye çalışarak bu sektörde aktif olduğunu gösterdi. SEC başkanı Jay Clanton, blockchain teknolojisi ve kripto paralar olmak üzere çeşitli konuları ele almak için Senato Komitesi’nin önüne çıktı.

Çok sayıda ülke ve büyük şirket blockchain teknolojisi konusunda atılıma geçti. Fakat aynı zamanda, kripto paraya ne kadar karşı olduklarını da belirtiyorlar. Blockchain teknolojisi, özellikle de dağıtık hesap defteri (DLT) hakkında konuşan Clayton şöyle söyledi:

“DLT’deki gelişmelerin hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için umut verici yatırım fırsatları sunacağına ve sermaye oluşumunu kolaylaştıracağına inanıyorum.”

Ayrıca Clayton SEC’in, yatırımcıları ve piyasayı göz önünde bulundurarak, sermaye oluşumu ile birlikte yenilik gibi hususları da ele almak için “ölçülü, ancak etkili bir düzenleyici yaklaşım” benimsediğini söyledi.

Sosyal medya devi Facebook’un kripto para projesi olan Libra, ilk tanıtımından bu yana birçok düzenleyici engelle karşılaştı. SEC, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumlarla birlikte, proje konusundaki şüphelerini dile getirdi. Clayton ifadesinde, stablecoin ihracı ve Libra projesine dikkat çekti: “Gündemdeler, görmezden gelmemeliyiz.”

Bazı ICO’ların yaptırımlardan sonra mutabakatı sağlayamadıklarından bahseden Clayton, SEC’in yatırımcıları düşünerek bazı sözleşmeleri yapılandırmaya çalıştığını belirtti.

Clayton ayrıca SEC’in egemen olmayan kripto para birimleri ile ilgili sorunları ele almak için Komite ile işbirliği yapması gerektiğini de kabul etti.

ETF’ler, özellikle Bitcoin EFT’leri SEC tarafından sürekli reddedildikleri için gündemdeler. SEC tarafından hazırlanan kanıtlara göre Clayton, SEC’in ETF’ler ile ilgili düzenlemeleri modernize etmek için yeni bir kural yayınladığını belirtti:

“Bana göre, bu hareket ETF piyasasında daha fazla rekabet ortamı yaratacak ve EFT’lerin belirli standart koşullarının yerine getirilmesini hızlandıracak.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap