SEC, Ark 21Shares Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi

SEC, Ark 21Shares Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, Ark 21Shares Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), BlackRock ve Fidelity üzere büyük klasik finans şirketlerinin müracaatlarını inceleme basamağındayken birinci başvuruyu yapan Ark 21Shares Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuna ait daha fazla inceleme talep etti.

Ark Investment Management ve 21Shares, 2021 yılından bu yana SEC’ten spot Bitcoin ETF için onay bekliyor. SEC ise şimdiye kadar potansiyel piyasa manipülasyonu ve ziyanlı faaliyetlere karşı yetersiz yatırımcı müdafaasını münasebet göstererek spot bitcoin ETF eserlerine sıcak bakmıyor.

Ancak son aylardaki gelişmeler ve gelen yeni müracaatlarla spot ETF onayına ait beklentide yükselmişti. Buna göre gelinen noktada SEC’in spot ETF başvurusunu reddetmese de daha fazla açıklama talebiyle ertelediği görüldü. 

Ark Invest CEO’su Cathie Wood, hafta başında Bloomberg’e verdiği demeçte, firmasının müracaatıyla ilgili kararda bir erteleme beklediğini, fakat SEC’in eninde sonunda birkaç başvuruyu birebir anda onaylayacağına inandığını söyledi.

Şimdi gözler Eylül’ün birinci haftasında karar evresine gelecek 7 spot Bitcoin ETF müracaatına çevrildi. SEC’in bu kararın akabinde Bitcoin istikametini hafif üst çevirirken 29.500 dolar bandında süreç görmeye başladı. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap