SEC, 7 spot Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi: Bitcoin sert reaksiyon gösterdi

SEC, 7 spot Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi: Bitcoin sert reaksiyon gösterdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC, 7 spot Bitcoin ETF müracaat kararını erteledi: Bitcoin sert reaksiyon gösterdi

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), merakla beklenen spot Bitcoin ETF müracaatlarına ait kararını ertelediğini duyurdu. Bu karar, kripto yatırımcıları tarafından olumsuz fiyatlanırken Bitcoin, %5 geri çekildi.

SEC, böylelikle WisdomTree, VanEck, Invesco Galaxy, Bitwise, Valkyrie ile Fidelity ve BlackRock’ın spot  Bitcoin ETF müracaatlarına ait kararı erteleyerek incelemek için daha uzun bir mühlet belirledi.

7 spot Bitcoin ETF müracaatına ait erteleme kararı, bu hafta SEC’in kripto varlık yönetici Grayscale’in açtığı davayı kaybetmesinin akabinde geldi. Grayscale’in bu davayı kazanması, ABD’de spot Bitcoin ETF onayının gelme ihtimalinin yükseldiğine dair yorumlara neden oldu. Hatta bu gelişmenin akabinde Bitcoin, süratli bir yükseliş kaydederek %6’nın üzerinde paha artışıyla 28.000 dolar bandına kadar yükseldi. Fakat süratli yükselişin akabinde gelen kâr satışları ve coşkunun kısa sürmesiyle evvelki gün görülen kısmi düşüşün akabinde SEC’in erteleme kararı, bu haftaki kazanımların birebir süratle geri verilmesine neden oldu. 

SEC, resmi bir evrak ile Spot Bitcoin ETF müracaatları için erteleme kararını iletirken açıklamada önerilen kural değişikliği konusunda komitenin karar için daha uzun bir mühlete gereksinimi olduğu belirtildi.

Sonuç olarak SEC’in erteleme kararı, piyasa tarafından memnuniyetsizlikle karşılanırken piyasanın ETF eserleri konusunu yakından takip ettiği verilen reaksiyonla bir kere daha teyit edildi. Bu erteleme kararının akabinde SEC, 45 günlük bir vakit çizelgesi belirlerken kripto piyasaları için son derece kıymetli olarak görülen ETF olayı, Ekim ayı ortasına kadar belirsizliğini koruyacak üzere görünüyor.  

Kararın akabinde haftalık kazanımlarını geri veren Bitcoin, sabah saatlerinde tekrar 26.000 dolar hududunda süreç görmeye başladı. Piyasa genelinde de yine olumsuz bir tablo oluştu. Toplam piyasa pahası 1,05 trilyon dolara çekildi ve 24 saatlik ortalama süreç hacmi ise 40 milyar dolara yaklaştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap