SBF, Caroline Ellison’ın günlüğünü sızdırmakla suçlanıyor

SBF, Caroline Ellison’ın günlüğünü sızdırmakla suçlanıyor

Paylaş
BTC Piyasası: SBF, Caroline Ellison’ın günlüğünü sızdırmakla suçlanıyor

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried‘ı, Caroline Ellison‘ın şahsî günlüğünü New York Times’a sızdırmakla suçluyor.

Suçlama, NYT’nin Ellison’ın özel niyetlerini içeren bir makale yayımlamasının akabinde geliyor. Bu yüzden DOJ, davadaki şahitler ve öbür taraflarca yapılan tüm mahkeme dışı tabirlerin yasaklanmasını istiyor.

Avukatların açıklaması şöyle:

Kural 23.1(a), avukatların ve temsilcilerinin davada adil bir yargıyı riske atabilecek olan rastgele bir dava bilgisinin kamuya açık bir biçimde paylaşılmasını yasaklar.

Avukatlar, bu davanın ağır medya ilgisinden ve sanığın medya kapsamını kendi lehine manipüle etme eforundan ötürü, mahkeme dışı açıklamaları kısıtlayan bir buyruğun gerekli olduğunu savunuyor.

Ayrıca avukatlar, sanığın hareketlerinin jüriyi etkileyebileceğini ve Ellison’a yönelik taciz teşkil edebileceğini argüman ediyor ve bu durumun öbür potansiyel şahitlerin kamuoyu önünde küçük düşürülme ve ferdî olarak maksat alınma korkusu nedeniyle tabir vermelerini engelleyebileceğinden kaygı duyuyor.

Dava dilekçesinde yer alan savlar ortasında Bankman-Fried’ın 10 milyon dolarlık FTX.US fonunu ferdî hesabına yönlendirdiği, erkek kardeşi Gabriel’ın vakıf fonlarıyla Nauru adasını satın almayı planladığı ve şirket-müşteri fonları kullanılarak politik gayeler için 100 milyon doların üzerinde bağış yapıldığı bulunuyor.

Ayrıca Ellison’ın FTX nakit krizi sırasında kendisine 22,5 milyon dolarlık bir bonus aktardığı argüman ediliyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap