Şaşırtan Gelişme: SEC ve Binance, Bu Davada Güçlerini Birleştirdi!

Şaşırtan Gelişme: SEC ve Binance, Bu Davada Güçlerini Birleştirdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Şaşırtan Gelişme: SEC ve Binance, Bu Davada Güçlerini Birleştirdi!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ile Binance ortasındaki yasal savaşı çevreleyen yeni bir gelişmede, her iki taraf da Eeon’un tanınan kripto borsasına karşı devam eden davaya müşteriler ismine müdahale etme teşebbüsüne ortaklaşa itiraz etti. İşte detaylar…

Binance ve SEC, Eeon’a karşı

ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi, SEC ve Binance’den karşılıklar aldı. Her iki kuruluş da Eeon’un gerekli yasal gereklilikleri karşılamadığı ve isteği olmadığı gerekçesiyle müdahale talebine itiraz etti. SEC tarafından öne sürülen en önemli argümanlardan biri, Eeon’un evvelki davalarda başarısız bir temsil geçmişine sahip olması idi. Bu durum, özel davacıların Menkul Değerler Borsası Yasası kapsamında müdahil olmasının yasak olduğu savıyla birleştiğinde, Eeon’un talebini kurumun gözünde kabul edilemez kılmaktadır. SEC ayrıyeten, Eeon’un davaya katılmasının, savlarının davalıların argümanlarıyla tıpkı olması ve müdahale kriterlerini karşılamaması nedeniyle çok az yahut hiç değerli bir tesiri olmayacağını sav ediyor. Dahası, kurum, Eeon’un karşı tezlerinin çelişkili olduğunu ve müdahale davalarını daha da zayıflattığını vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Şaşırtan Gelişme: SEC ve Binance, Bu Davada Güçlerini Birleştirdi! 1

Öte yandan Binance, Eeon’un dilekçesini reddetmek için üç neden sundu. Birinci olarak, SEC’in onayının olmamasını çok kıymetli bir faktör olarak gösteriyorlar. İkinci olarak, Binance, Eeon’un kendisini davada legal bir çıkar tarafı olarak belirlemediğini savunuyor. Son olarak, SEC tarafından Eeon’un müdahale için gerekli yasal gereklilikleri yerine getirmemesine ait olarak ortaya konan noktayı yineliyorlar. Dikkate paha bir konu, hem SEC hem de sanıklar Binance ve CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun, SEC’in kripto borsası ve CEO’suna karşı açtığı davada Eeon’un rastgele bir müdahalesine karşı çıkma konusunda birleşmiş olmalarıdır.

CFTC ile SEC ortasındaki çekişme devam ediyor

Bu yasal uğraşın ortasında Binance, bir öbür düzenleyici kurum olan ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) karşı savunma durumu aldı. Borsa, CFTC tarafından kendisine karşı açılan davayı reddetmek için bir dilekçe verdi. Kurumun Amerika Birleşik Devletleri dışındaki yabancı bireyleri ve şirketleri düzenlemeye çalışarak yasal yetki alanını aştığını savundu. Lakin, hem CFTC hem de Binance’in karşılıkları için mahkeme tarafından belirlenen müddetlerin uzatılması nedeniyle, davanın düşme sürecinin 2024 yılına kadar uzaması beklenmekte.

Ulaş Utku Bozdoğan: Şaşırtan Gelişme: SEC ve Binance, Bu Davada Güçlerini Birleştirdi! 2

Yasal çabalar devam ederken, kripto para topluluğu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve potansiyel olarak ötesindeki kripto varlıkları çevreleyen düzenleyici ortam için kıymetli tesirleri olabileceğinden sonuçları yakından izliyor. Hem SEC hem de Binance durumlarında kararlı olmaya devam ediyor ve mahkemenin bu bahislerdeki kararları elbet ilgili tüm paydaşlar için büyük ilgi görecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap