Saatler Kaldı: Mahkemenin Grayscale Kararı Geliyor!

Saatler Kaldı: Mahkemenin Grayscale Kararı Geliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler Kaldı: Mahkemenin Grayscale Kararı Geliyor!

Grayscale, SEC davasında potansiyel karar yaklaşıyor. Birtakım uzmanlara nazaran, piyasanın odağındaki kararın bugün çıkması mümkün. Uzmanlar bunun için makul münasebetler olduğunu söylüyor. Bu ortada, Grayscale sonuçtan emin ve Bitcoin ETF takımını güçlendiriyor.

Mahmeme, Grayscale kararını bugün açıklayabilir!

Grayscale, Bitcoin Trust’ını bir ETF’ye dönüştürme teklifinin reddedilmesinin akabinde geçtiğimiz Haziran ayında SEC’e dava açtı. Grayscale’ın açtığı davada yaklaşık 1 yıl geride kaldı. Kimi uzmanlar kararın bugün çıkabileceğini ileri sürüyor. Bu görüşü daha çok Bloomberg uzmanları lisana getiriyor. Daha evvel 15 Ağustos’ta kararı bekleyen uzmanlar umutlarını bugüne erteledi. Bloomberg Analisti James Seyffart Pazartesi günü yaptığı açıklamada Grayscale’in davasında kararın bu hafta içinde çıkabileceğini söyledi.

Bu ortada Finans avukatı Scott Johnsson, bugün için karar beklentisine yönelik kimi hesaplamalar yapıyor. Johnsson, 2021 ve 2022 yıllarında Mart ayında başlayan davalarda, 160 gün içinde karar çıktığını belirtiyor. Bu bağlamda Johnsson, Grayscale davası için de birinci duruşmadan bu yana 160 gün geçtiğini kaydediyor. Bu yüzden, kararın bugün çıkacağına yönelik beklentileri destekliyor.

Grayscale, Bitcoin ETF takımını güçlendiriyor

Grayscale Investments Perşembe günü yaptığı açıklamada, SEC’e karşı açtığı davada beklenen kararın yakında çıkabileceğini belirtti. Hatta bu yüzden ETF grubunu genişlettiğini vurguladı. Grayscale X’de “ETF takımımız işe alım yapıyor,” dedi ve bir dizi göz emojisi ekledi. LinkedIn’e nazaran, ETF grubuna yardımcı olacak bir eser uzmanı ve kıdemli yardımcı olmak üzere iki durum geçtiğimiz hafta içinde ilan edildi. Yakın vakitte yayınlanan durumlara toplamda 50’den fazla müracaat oldu.

Grayscale’in kıdemli ortağı yatırım eseri geliştirme fikirlerine katkıda bulunacak. Ayrıyeten, bunların hayata geçirilmesi için ETF takımıyla birlikte çalışacak. Açıklamaya nazaran eser uzmanı, bilhassa ETF’lere odaklanarak, yatırımcı tecrübesini optimize etmek için satış, operasyon, pazarlama ve eser takımlarıyla yakın bir biçimde çalışacak.

Spot Bitcoin ETF ile GBTC’nin farkı ne?

GBTC, yatırımcıların varlığı direkt ellerinde tutmadan Bitcoin’e maruz kalmalarını sağlayan bir yatırım aracı. Kurumların Bitcoin alıp satmasını ucuz ve kolay hale getirecek spot bir Bitcoin ETF’sinin bilakis GBTC, Bitcoin’in fiyatını takip etme kabiliyetini etkileyen ve daha yüksek fiyatlar talep eden bir itfa düzeneğine sahip değil. SEC’in İnternet Uygulama Ofisi’nin eski lideri John Reed üzere isimler, kurumun spot bir Bitcoin ETF listesini onaylama ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, Grayscale’in davasındaki karar kuruma diğer seçenek bırakmayabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler Kaldı: Mahkemenin Grayscale Kararı Geliyor! 1

GBTC’nin bir spot Bitcoin ETF’sine dönüştürülmesi, firmanın daha düşük idare fiyatları talep etmesine ve GBTC paylarının 18 milyar dolarlık Bitcoin’e kıyasla daha düşük bir pahadan süreç görmesine neden olan bir “iskontoyu” gidermesine imkan sağlayacak. Kelam konusu indirim, GBTC paylarının Bitcoin karşılığında kullanılamadığı fonun mevcut yapısından kaynaklanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap