Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed’i Bekliyor!

Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed’i Bekliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed’i Bekliyor!

Kripto para piyasası bugün genel olarak kırmızı bölgede süreç görüyor. Başkan kripto Bitcoin, 29 bin dolardaki kritik dayanağı korumak içi gayret ediyor. SEC zaferinin akabinde piyasayı ateşleyen XRP ise düşüşünü derinleştiriyor. Bu ortamda yatırımcıların odağında FOMC tutanakları var.

Kripto para yatırımcıları FOMC tutanaklarını bekliyor!

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), para siyasetinin geleceğine ışık tutması beklenen Temmuz ayı toplantı tutanaklarını yayınlamak üzere. Fed, tutanakları TSİ 21.00’da yayınlayacak. Bu noktada, kripto para piyasası oyuncuları Fed’in Eylül ayında beklemede kalacağına bahse giriyor. Ayrıyeten, büyük olasılıkla yılın geri kalanında yörüngeyi müdafaasını bekliyor. Bu doğrultuda, rotayı değiştirip 2024’te faiz indirimine gideceğini kestirim ediyor. Amerikan merkez bankası, süregelen sıkılığı göz önüne alındığında, temel olarak işgücü piyasasına odaklanarak datalara bağımlı hale geldi.

BTC Piyasası: Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed’i Bekliyor! 1

CME FedWatch Tool’a nazaran, Eylül ayında faiz artırmama ihtimali %88,5. Bununla birlikte, Kasım ayında 25 baz puanlık (bps) bir artış ihtimali %36,2. Kripto para ve finansal piyasalar Eylül artışının son artış olup olmadığı konusunda teyit arayışında. FOMC evrakının net bir yanıt vermesi pek muhtemel değil. Fakat her vakit bir talih var.

Kripto piyasası satışlarının ardındaki nedenler

Binance Connect, kapatma kararı aldı

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, alım-satım hizmeti Binance Connect’i lansmandan yalnızca bir yıl sonra kapatma planını açıkladı. Piyasadaki satışlar da bunun çabucak akabinde başladı. Borsa, ana eserlerine ve uzun vadeli gayelerine tekrar odaklanmak istiyor. Hizmetin sadece 50 kripto para ünitesini destekliyor. Buna karşın, daha geniş bir satış dalgasına şahit olundu.

Long likidasyonları

Coinglass dataları, bir günde 129 milyon dolarlık long likidasyonu ortaya koyuyor. Binance’in ETH/USDT paritesindeki 2,34 milyon dolar pahasındaki en büyük tek likidasyon buyruğuyla birlikte, son 24 saat içinde neredeyse 63 bin trader likide edildi. Dogecoin, Litecoin, XRP, Solana ve Shiba Inu son 24 saat içinde en çok likide edilen kriptolar ortasında yer alıyor.

BTC Piyasası: Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed’i Bekliyor! 2

FOMC tutanaklarının etkisi

Kripto para traderları ve balinaları satış için FOMC Tutanaklarının yayınlanması, Elon Musk’ın XPro’yu (TweetDeck) fiyatsız bir teklif olarak sona erdirmesi ve Shibarium main-net’in bugün yayınlanma mümkünlüğünü içeren öbür nedenleri de dikkate alıyor. ABD borsa endeksleri de bankacılık telaşları ve zayıflayan Çin iktisadı nedeniyle %1’den fazla düştü.

FOMC Tutanakları, Fed’in daha fazla faiz artırımı planına ait traderlara net bir rehberlik sağlamaya yardımcı olacak. Fakat, güvercin bir yaklaşımın piyasalarda ivmeyi geri getirmesi mümkün. ABD dolar endeksi (DXY) 103,15 düzeyinin yakınında yatay hareket etmeye devam ediyor. Bu da makronun kripto para fiyatları üzerinde önemli bir tesiri olmadığını gösteriyor.

Shibarium, SHIB fiyatını nasıl etkileyecek?

Shibarium’un piyasaya sürülmesinin bir “söylentiyi al, haberi sat” olayı olması mümkün. SHIB fiyatının, piyasadaki çoğunlukla nötr hassaslığın ortasında düşmeye devam etmesi muhtemel. Yakın vakitte alım yapmaya başlayan balinaların SHIB ve BONE varlıklarını satması mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap