Rusya Merkez Bankası’ndan kripto paraları yasaklama hamlesi

Rusya Merkez Bankası’ndan kripto paraları yasaklama hamlesi

Paylaş
Uzman Coin: Rusya Merkez Bankası’ndan kripto paraları yasaklama hamlesi

Birçok ülkenin son dönemde kripto paralara bakış açısı ciddi oranda sertleşirken, Rusya’dan ise önemli bir iddia ortaya atıldı. Reuters’in haberine göre Rusya Merkez Bankası, mali istikrara engel olduğu gerekçesiyle kripto paraların ülkede yasaklanması konusunda bir adım atmak istiyor ve konuyla ilgili piyasa katılımcıları ve uzmanlarla görüşmelerde bulunuyor.

Reuters’in ismini vermek istemediği iki mali piyasa uzmanına göre, ülkede kripto para işlemlerinin her geçen gün artması merkez bankası yetkililerini endişelendiriyor. Terörizmin finansmanı ve para aklama konularında endişe sahibi olan Rus devlet yetkililerinin uzmanlarla görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Tavsiye niteliğinde rapor hazırlanıyor

Eğer böyle bir kanun tasarısı hazırlanır ve meclisten geçerse, ülkede kripto para yatırımları yasaklanacak. Ancak kanundan önce alınmış kripto paralara el konulmayacak. Bilindiği üzere Rusya 2020 yılında kripto para işlemlerine yasal statü getirmişti. Ancak Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da kripto paralar ödemelerde kullanılamıyor.

Reuters’in bir başka kaynağı ise merkez bankasının şu anda hükumete tavsiye niteliğinde bir rapor hazırladığını belirtti ancak raporla ilgili detay vermedi.

İşlem hacmi 5 milyar dolara ulaştı

Merkez bankasının verdiği rakamlara göre ülkede yıllık kripto para işlem hacmi 5 milyar dolara ulaşmış durumda… Başkan yardımcısı Ksenia Yudaeva da Aralık ayı başında konuyla ilgili olarak bu durumun finansal istikrar konusunda riskler barındırdığını söylemişti. Yudaeva, Çin yasaklarını örnek gösterip Rusya’nın da bu yoldan gitmesi gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan Rusya da birçok ülke gibi kkendi dijital parasını çıkarma çalışmalarına da devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap