Rusya, Kripto Madenciliğinde En Büyük İkinci Ülke Oldu

Rusya, Kripto Madenciliğinde En Büyük İkinci Ülke Oldu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Rusya, Kripto Madenciliğinde En Büyük İkinci Ülke Oldu

Rusya merkezli kripto para madencilik şirketi BitRiver, Rusya Federasyonu’nun 1 gigawatt güç ile madencilik açısından global olarak ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Rusya kripto para madenciliğinde ikinci en büyük ülke olurken, ABD en üst sıradaki yerini koruyor. Lakin ABD’deki belgisiz düzenlemeler piyasanın gidişatını değiştirebilir. Amerika Birleşik Devletleri, 3-4 GW’lık madencilik kapasitesi ile birinci sırada yer alırken, ikinci sırada 1GW ile Rusya bulunuyor. İlk iki sırada ABD ve Rusya’nın yer aldığı listenin geri kalanında ise 700 megawatt (MW) ile Körfez ülkeleri, 400MW ile Kanada, 300MW ile Malezya, 135MW ile Arjantin ve 90MW ile İrlanda yer alıyor.

Rusya 2022’de 5. Sırada Yer Alıyordu

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin raporundaki datalara nazaran, 2021 yılı sonunda Rusya, Bitcoin madenciliği kapasitesi açısından hem ABD’yi hem de Kazakistan’ı geride bırakarak kripto para madenciliğinde üçüncü sırada yer almıştı. Ocak 2022’de ise ülke beşinci sırada yer aldı.

BitRiver’daki uzmanlar madencilik kapasitesindeki olumlu eğilimi, Kazakistan’da ve daha evvel Çin’de elektrik badiresi nedeniyle madencilik faaliyetlerine getirilen kısıtlamalara bağlıyor.

6 Şubat 2023 tarihinde Kasım-Jomart Tokayev, Kazakistan’da kripto para madenciliğini düzenleyen dijital varlıklar ile ilgili bir yasa imzaladı. Yasanın ana kısmı 1 Nisan 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Rapora nazaran yeni mevzuat, madencilik bölümü iştirakçilerinin operasyonel ve finansal faaliyetlerini planlamaları, büyük projeler yürütmeleri, yatırım çekmeleri ve Rus iktisadının ilgili kesimlerini, bilhassa de elektrik gücü ve bilgi teknolojisi sanayilerini geliştirmeleri için bir güvenlik ortamı sağlayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap