Rusya eski başkanı Medvedev: Kripto parayı yasaklamak ters etki yaratabilir

Rusya eski başkanı Medvedev: Kripto parayı yasaklamak ters etki yaratabilir

Paylaş
BTC Piyasası: Rusya eski başkanı Medvedev: Kripto parayı yasaklamak ters etki yaratabilir

Bir dönem Putin’in yardımcısı olan, daha sonra ise onun yerine geçip başkanlık koltuğuna oturan ve şu anda da Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı konumundaki Dimitri Medvedev de kripto paralarla ilgili yorum yapan güçlü politikacılara eklendi.

Yasak konusunda net bir yorum yapmasa da genel duruşunu belli eden Medvedev, sert yaptırımların ters etki yapabileceği yönünde uyarıda bulundu:

“Hem merkez bankasının hem de hükumet üyelerinin bu konuda anlaşmaya varacaklarını düşünüyorum. Yine dürüst olmam gerekirse bir konuda yasak getirdiğiniz zaman genelde onun tam tersi olur”

Medvedev’in açıklamalarının, başkan Putin’in geçtiğimiz haftaki, “Merkez bankası ve maliye bakanlığı arasında anlaşma sağlamalı” açıklamsından sonra gelmesi de dikkat çekti.

Aralık ayı başından bu yana kripto paraların Rusya sınırları içinde işlemlerinin ve madenciliğinin yapılmasının yasaklanmasını teklif eden merkez bankası, bu konuda uzmanalrın da tepkisini çekmişti. Kurum, dünyadaki muadilleri gibi kara para aklama ve ekonomik istikrarsızlığı sebep göstermişti.

Yasağa karşı çıkan isimler arasında Medvedev gibi önemli başka politikacılar da bulunuyor. Bu kişiler arasında olan Dijital Gelişim Bakanı Maxut Shadayev de kısa süre önce konuyla ilgili yorumunda, muhtemel bir yasağın kaliteli insanların Rusya’dan kaçması ve fırsatların bulunduğu başka ülkelere gitmesi anlamına geleceğini söylemişti.

Rusya’da alt-meclis konumundaki Duma ve Maliye Bakanlığı’nın yasak yerine, regülasyon çalışmaları üzerinde durduğu da biliniyor.

Merkez bankasının yasak teklifinde kripto paralara sahip olunmasının yasaklanmayışı da dikkat çekmişti. Öte yandan devlet başkanı Putin, kurumların anlaşması yönündeki açıklamasından birkaç gün sonra da Rusya’nın kripto para madenciliği konusunda birçok avantajının bulunduğunu da söylemişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap