Rus Hükumeti, Kripto Varlıkları Düzenleyen Bir Yol Haritası Üzerinde Anlaştı

Rus Hükumeti, Kripto Varlıkları Düzenleyen Bir Yol Haritası Üzerinde Anlaştı

Paylaş
BTC Piyasası: Rus Hükumeti, Kripto Varlıkları Düzenleyen Bir Yol Haritası Üzerinde Anlaştı

Rus haber ajansı RBK’nin aktardığına göre, Rus hükümeti yıl sonuna kadar kripto varlıkları düzenlemeyi planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rus hükümeti ve diğer resmi kurumlar, kripto varlıklarının düzenlenmesine ilişkin ilkeler üzerinde anlaşmaya vardı. RBK’nin aktardığına göre ülke, ortaya konulan yol haritasına göre yıl sonuna kadar kripto varlıkları düzenlemeyi planlıyor. Bu hamle ise, kripto varlıkların tamamen yasaklanması önerisinde bulunan Rusya Merkez Bankası’nın duruşu ile çelişiyor. 

Yol haritası, hükümetin başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko tarafından imzalandı. Plan, kripto varlık alım satım platformları için Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) kurallarının tanıtılmasını, düzenleyici statülerinin tanımlanmasını, bir denetim organı görevlendirmeyi ve oyunu kuralına göre oynamayanları cezalandırmayı içeriyor.

Yol Haritasında Neler Var?

Yol haritasına göre Mayıs ayına kadar Maliye Bakanlığı’nın eşler arası (P2P) platformlar için bir uyumluluk denetimi sistemi tasarlaması gerekiyor. Kasım ayına kadar, küresel FATF tarafından belirlenen kara para aklamayla mücadele standartlarının kabul edilmesi gerektiği belirtilirken; Aralık ayına kadar ise kripto varlık platformları tarafından kayıt ve raporlama kuralları oluşturulması gerektiği ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca kripto varlık işlemlerinin beyan edilmemesi durumunda idari ve cezai yaptırımlar planlanıyor.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap