Risk Sermaye Teşebbüslerinin Kripto Para Yatırımı Azaldı!

Risk Sermaye Teşebbüslerinin Kripto Para Yatırımı Azaldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Risk Sermaye Teşebbüslerinin Kripto Para Yatırımı Azaldı!

Risk sermayedarları, Bitcoin ve kripto para dalını hala 2022 çöküşü ile birlikte anıyor. Kısa vadeli yatırımcıların büyük çoğunluğu geçmişi unutsa da sayılar sermayedarların hala utangaç davrandığını ortaya koydu.

Reuters’ın haberine nazaran Bitcoin ve altcoin fiyatları bu yıl toparlansa da kripto teşebbüslerine olan yatırımlar beş çeyrektir düşmeye devam ediyor.

Risk sermayedarlarının kripto bölümüne yaptığı yatırımlar Nisan-Temmuz periyodunda 2,3 milyar dolar civarında kaydedildi. PitchBook, bu sayının 3 yıldır ortaya çıkan en düşük çeyreklik data olduğunu belirtti. 2023’ün birinci yarısındaki toplam yatırım, 2022’ye kıyasla yaklaşık %75 azaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Risk Sermaye Teşebbüslerinin Kripto Para Yatırımı Azaldı! 1

Yatırımlar Neden Azalıyor?

Kripto para uzmanları yatırımlardaki düşüşün arkasında 2022 yılında yaşanan tatsız olayların olduğu yorumunu yaptı. Geçtiğimiz sene iflas eden bir çok kripto şirketi ve FTX dalı olumsuz etkiledi. Bu gelişmelerin akabinde bilhassa ABD’de artan regülasyon baskısı, büyük sermaye sahiplerinin çekinmesine neden oluyor.

Uzmanlar, risk sermayedarlarının artık altcoin projelerinden çok kripto altyapısı sağlayan yahut blockchain teknolojisi geliştiren şirketlere daha fazla ilgi gösterdiğini tespit etti. Sermaye sahipleri yatırım yaparken daha risksiz ve emniyetli tercihler yapmak istiyor.

PitchBook, VC yatırımlarının yılın ikinci yarısının sonuna gerçek tekrar yükselişe geçmesini bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap