Ripple’ın CBDC projeleri finansal kapsayıcılığın ve programlanabilir paranın önünü açıyor

Ripple’ın CBDC projeleri finansal kapsayıcılığın ve programlanabilir paranın önünü açıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’ın CBDC projeleri finansal kapsayıcılığın ve programlanabilir paranın önünü açıyor

Kripto para alanında önde gelen bir oyuncu olan Ripple, finansal iştiraki teşvik etmeyi ve global olarak ödeme sistemlerini geliştirmeyi amaçlayan Merkez Bankası Dijital Para Üniteleri (CBDC’ler) teşebbüsleriyle adımlar atıyor. Ripple’dan James Wallis, CBDC’lerin düşük gelirli ya da bankasız bireylere uygun fiyatlı finansal hizmetler sunma potansiyelini vurgulayarak, klâsik bankaların kâr odaklı operasyonları nedeniyle bıraktıkları bir boşluğu ele aldı.

Pasifik ada ülkesi Palau, kısa bir mühlet evvel Ripple’ın XRP Defteri (XRPL) üzerinde birinci mahallî CBDC sürecini tamamlayarak bir kilometre taşına ulaştı; bu süreç, istikrarsız internet şartlarına sahip bölgelerde bile süratli mutabakat yetenekleriyle dikkat çekiyor. Bu defter ayrıyeten 84 milyonuncu defterini tamamlayarak değerli bir büyüme kilometre taşını kutladı.

Ripple’ın Global Satış Stratejisi ve Operasyonlarını yönetme ve blockchain danışmanlık şirketi 7e4 LLC’yi kurma tecrübesinden yararlanan Wallis, “Bir Dakikada Kripto” programında CBDC’lerin daha geniş tesirleri hakkında konuştu. Bu dijital para ünitelerinin merkez bankalarının nezareti altında kalırken süreç maliyetlerini nasıl azaltabileceğini ve ödeme süreçlerini nasıl hızlandırabileceğini vurguladı.

Wallis ayrıyeten, programlanabilir paranın para siyasetini ve hedeflenen finansal müdahaleleri şekillendirmedeki rolünün yanı sıra siber güvenlik tehditlerini ele almanın kıymetini de tartıştı. Ripple şu anda Bhutan ve Karadağ üzere ülkelerle CBDC projelerinde canlı işbirlikleri yoluyla teknolojisini geliştiriyor ve Kolombiya ve Hong Kong da dahil olmak üzere yirmiden fazla ülkede merkez bankalarıyla faal angajmanlarını sürdürüyor.

Bazıları XRP’nin global CBDC operasyonlarına entegrasyonunun pahasını değerli ölçüde artırabileceğini düşündüğü için kripto para analistleri Ripple’ın CBDC’lerdeki ilerlemesini yakından izliyor.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap