Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor?

Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor?

İlk çeyrek raporunu açıklayan Ripple (XRP), 361 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi, bu satış XRP’yi nasıl etkileyebilir?

Geçtiğimiz saatlerde birinci çeyrek raporunu açıklayan Ripple (XRP), kripto sanayisine adeta damga vurdu. Geçmiş devirdeki datalara nazaran daha çok satış gerçekleştiren XRP, beraberinde de birçok soruyu getirdi. Net olarak 360 milyon dolar satış yapan Ripple, bilhassa de XRP ekosisteminde yankı yarattı. Dalın en tanınan ve en çok hacme sahip coin’lerinden olan XRP’nin bu raporun tesirlerinin XRP fiyatına nasıl yansıyacağı konusunda merak uyandırdı.

XRP’nin Birinci Çeyrek Raporu

2023 ün birinci çeyrek raporuna damga vuran data, XRP’nin 361,06 milyon dolar satış gerçekleştirmesi oldu. Son çeyrek bilgilerini ele aldığımızda 226,31 milyon dolar olan bu bilginin büyük oranda arttığını gözlemleyebiliyoruz. XRP’nin dikkat çeken dataları sırf satış ile sonlu kalmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor? 1

SEC gerginliyle sürekli gündemde kalan XRP, faal cüzdan sayısındaki datalarla endişe yarattı. 2022’nin son çeyreğinde 228 bin etkin cüzdan sayısı olan XRP, 2023’ün birinci çeyreğinde 140 bin etkin cüzdana sahip. Birinci çeyrekte toplam olarak 141 bin XRP yakımı gerçekleştiren Ripple, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 102 bin XRP yakımı gerçekleştirmişti.

Neredeyse İki Kat Fiyatına Ulaştı!

2023 yılına 0,339 dolardan atım atan XRP, birinci çeyrek içersinde 0,5854 dolara ulaşarak neredeyse iki katı fiyatına gelmişti. Yüzde 93,95’lik bir kıymet kazanarak güçlü bir performans sergileyen XRP, birçok bilgide önder oldu. XRP’nin bu derece yükselişinin en önemli sebeplerinden biri de SEC savaşı oldu. SEC ile uzun vakittir gergilinliği devam eden XRP, davadan gelen müspet gelişmeler ile tekrar yatırımcısını harekete geçirmişti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor? 2

Bitcoin’in (BTC) taraflı gelen Fud haberler ve XRP haber akışının azalması, XRP’nin son günlerdeki ivmesini törpülemiş gözüküyor. Öteki major coin’lere nazaran en çok artış sergileyen XRP’de gözler dava sürecine çevrildi. SEC davasından gelebilecek Ripple bazlı olumlu haberler, XRP’nin ateşini tekrar yakabilir.

XRP’de Büyük Yükselişler Yakın mı?

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için SEC-Ripple davasını sıkıca takip edilmesi gerekiyor. Ripple’ın geleceğinin çizileceği dava, XRP fiyatının direkt olarak ana kriteri olacak. 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 94’e yakın artış sergileyen XRP, ekseriyetle SEC davasındaki gelişmeler ile güç toplamıştı. Davadaki gelişmelerin azalması ve BTC’nin düşüş taraflı seyretmesi, XRP’nin ivmesini adeta kesti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor? 3

MtGox ve ABD’nin BTC satışına yönelik haberler, yükseliş eğilimli ilerleyen XRP’yi direkt olarak etkilemişti. 0.43 dolaran takviyesinden saatler içersinde 0,48 dolara gelen XRP’nin üst taraflı hareketine BTC pürüz koymuştu. Piyasanın olumlu istikametli fiyatlaması yahut SEC uğraşında çıkabilecek olumlu sonuçlar XRP’yi sırasıyla 0,4710 – 0,5016 ve 0,5269 dolar düzeylerine taşıyabilir.

Senaryoların aksine ilerlediği durumda ise XRP için 0,4400, 0,4223, 0,03862 ve 0,3385 dolar düzeyleri dayanak olarak izlenebilir. Kripto ekosistemi kayda bedel bir yatırımcı kitlesi olan XRP, birden fazla kişi tarafından sıkıca takip ediliyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple’dan (XRP) Devasa Satış: Fiyat Nereye Gidiyor? 4

Güncel olarak 0,47 dolardan (1609 Satoshi) alıcı bulan XRP, 24,38 milyar dolar piyasa pahasına sahip. 3,30 dolar 4 Ocak 2018’de ATH yapan XRP’de beklentiler hala büyük. ATH kıymetinden yüzde 85,72 geride olmasına karşın, SEC davasını kazanmasıyla birlikte ATH konusunu tekrardan masaya koyabilir. Yılların eskitemediği XRP, eski günlerine kavuşabilecek mi? Bu soru neredeyse tamamiyle SEC davasından çıkacak sonuca bağlı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap